HistoriaKsiążkirecenzja książka

Robert Forczyk. Tam, gdzie rosną żelazne krzyże – recenzja

Robert Forczyk to uznany militarysta, specjalizujący się historii drugiej wojny światowej. Jest autorem kilkudziesięciu książek, w tym obszernego opracowania Wojna pancerna na froncie wschodnim. Jego publikacja Fall Weiss. Najazd na Polskę 1939 ukazuje tragiczne położenie Polaków w czasie Kampanii Wrześniowej.

Niedawno na naszym rynku wydawniczym ukazała się jego nowa książka, w której porusza temat Krymu i jego militarnego znaczenia na przestrzeni wieków, skupiając się przede wszystkim na okresie drugiej wojny światowej. Tam, gdzie rosną żelazne krzyże. Krym 1941 – 1944, ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

Krym w szerszej świadomości współczesnego społeczeństwa, znany stał się od czasu aneksji półwyspu przez Rosję. Jednak, Krym, w ciągu całej swoje historii był areną konfliktów. Już od czasów Kozaków, był bazą wypadowa i terenem niemal nie do zdobycia. Przejęty w XVIII przez Rosjan, stał stał się terenem wojny krymskiej, rosyjskiej wojny domowej, drugiej wojny światowej, a teraz konfliktu ukraińsko rosyjskiego.

Na najszerszą skalę odbywały się tam działania wojenne podczas drugiej wojny światowej. Najpierw zajęły go wojska niemieckie, niszcząc armię radziecką, aby kilka lat później samemu uznać wyższość Armii Czerwonej. Oczywiście równolegle z działaniami militarnymi dochodziło tam do mordów i czystek etnicznych, w których obie armie nie miały sobie równych.

Narracja tej publikacji jest prosta i sensowna. Autor, jak przystało na byłego wojskowego nie leje przysłowiowej wody. Skupia się na faktach i konkretnych wydarzeniach, serwując krótkie i merytoryczne komentarze. Bazuje na badaniach archiwalnych, do których uzyskał dostęp, rzucając nowe światło na ważny teatr działań wojennych na froncie wschodnim.

Tam, gdzie rosną żelazne krzyże. Krym 1941 – 1944 to publikacja, którą pochłania się jednym tchem. Jest to zarazem pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów historii ukazanej przez pryzmat strategii i wojskowej taktyki. Pod tym względem to prawdziwy majstersztyk, który przy okazji pokazuje dramatyczne wydarzenia i tragiczne losy ludności, która znalazła się na terenach wojennych działań i została zmieciona przez nieczułą machinę wojenną.

Tam, gdzie rosną żelazne krzyże. Krym 1941 – 1944
Autor: Robert Forczyk
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: historia, literatura faktu
Data wydani: 25 kwietnia 2023

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

 
http://www.rebis.com.pl/

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.