Książkirecenzja książka

Miasto świętych Mężów. Luis Montero Manglano

Luis Montero Manglano jest wykładowcą historii i sztuki średniowiecznej w Ośrodku Studiów Romańskich w Madrycie. Na naszym rynku wydawniczym zadebiutował dwa lata temu pierwszą częścią trylogii Poszukiwacze zatytułowanej Stół Króla Salomona. Rok później ukazał się tom drugi, Łańcuch Proroka, a obecnie za sprawą Domu Wydawniczego Rebis możemy nabyć część trzecią, kończącą przygody elitarnego korpusu Poszukiwaczy.

Po wydarzeniach z finału poprzedniej części, w szeregach Poszukiwaczy nastąpiło wiele zmian. Sam Tirso Alfaro nie jest już ich członkiem. Teraz pracuje dla Interpolu. Podczas jednej z misji w Anglii, spotyka swojego przyjaciela Bańkę. Z jednej strony przypadkowe spotkanie okazuje się początkiem kolejnego starcia z firmą Voynich. Gra nadal toczy się o ogromną stawkę, a w jej centrum znajdzie się Tirso i jego bliscy.
Miasto Świętych Mężów jest bezpośrednią kontynuacją  poprzednich części i znajduje się tu mnóstwo nawiązań do poprzednich wydarzeń. Autor w wielu miejscach stara się wyjaśniać pewne sytuacje, ale dla uważnych czytelników wcale nie byłoby to potrzebne. Momentami jest to nawet odrobinę denerwujące.

Tom trzeci zabiera bohaterów w podróż do Ameryki Południowej. Tam w dorzeczu Amazonki ponoć leży tajemnicze zaginione miasto Cibala. Oczywiście wielu próbowało go odnaleźć, ale nikomu nie udało się tego dokonać. Według starej wizygockiej legendy, przed podbiciem Półwyspu Iberyjskiego przez Arabów, siedmiu mnichów opuściło królestwo, aby uratować cenne relikwie z Tolego. Udali się na zachód, za ocean i w tym legendarnym mieście ukryli swoje skarby.

Miasto Świętych Mężów podobnie jak tomy poprzednie wciąga od pierwszych stron. Autor pewnie buduje napięcie, ponownie kreśląc  niesamowite przygody Narodowego Korpusu Poszukiwaczy. Połączenie thrillera z powieścią przygodową też jest niezłym pomysłem, a okraszenie tego spiralą niebezpieczeństw i mnóstwem łamigłówek tylko nadaje pikanterii. Stołem Króla Salomona autor zapoczątkował świetną historię, która teraz ma swój finał. Świetny, dopracowany i zaskakujący.

Miasto Świętych Mężów
Autor: Luis Montero Manglano
Tłumaczenie: Katarzyna Okrasko, Agata Ostrowska
Wydawnictwo: Rebis
Gatunek: powieść przygodowa, thriller
Data premiery: 13 lutego 2018

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis
http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.