komiksrecenzja komiks

Pewnego razu we Francji – recenzja komiksu

Pewnego razu we Francji to historia Josepha Joanovicia. Człowieka, który obrósł legendą. Dla jednych kryminalista, dla innych bohater. Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami komiks, wykreowany został przez Fabiena Nury’ego i Sylvaina Vallee, a w Polsce ukazał się nakładem wydawnictwa Non Stop Comics.

Joanovici wyemigrował do Francji w latach dwudziestych XX wieku i jako magnat złomu stał się jednym z najbogatszych ludzi w Europie. Podczas drugiej wojny światowej zostaje nazistowskim kolaborantem i spekulantem wojennym, który dostarcza nazistowskiemu reżimowi potrzebne mu metale, ale potajemnie wykorzystuje swoje bogactwo i wpływy do finansowania francuskiego ruchu oporu i uwolnienia Żydów z rąk nazistów. Dzięki swojej taktyce był jednym z trzech Żydów, którym odmówiono obywatelstwa izraelskiego.

 

Nury kreśli skomplikowany obraz antybohatera, którego nie można do końca rozszyfrować. Sam Joano za życia w swoich kręgach wzbudzał ogromne kontrowersje. Był człowiekiem o wielu twarzach, a tę prawdziwą bardzo ciężko było dostrzec. Na pewno nie można powiedzieć, że był sympatycznym facetem. Z drugiej zaś strony robił wszystko aby przetrwać w tych niebezpiecznych i zwariowanych czasach. Można sobie jednak zadać pytanie o granice, po której człowiek staje się z ofiary oprawcą.

Niestety mimo skomplikowanej i niejednoznacznej historii, trudno się w nią wczuć w postać głównego bohatera

Bardzo męczące są dialogi, które odrywają czytelnika od istoty opowieści, nie wnosząc w zamian zbyt dużo. Dialogi są zwyczajnie martwe. Dużo nadrabiają rysunki, które są bardzo szczegółowe i pozwalają wczuć się w klimat tamtych czasów i miejsca. Vallee wykonał kawał dobrej roboty. Niestety za samą postacią Joano trudno się emocjonalnie identyfikować. 

Sam komiks jako przedstawienie pewnych wydarzeń jest naprawdę intrygujący. Poznajemy bowiem historię, o której na pewno nie przeczytamy w podręcznikach do historii. Wyłania się z niej wciągająca opowieść o francuskich przestępcach, kolaborantach i członkach ruchu oporu podczas drugiej wojny światowej i zaraz po niej. Z drugiej strony sama postać Joano nie jest w żaden sposób interesująca. Ot, taki paradoks.

Pewnego razu we Francji. Tom 1
Twórcy: Fabien Nury, Sylvain Vallee, Delf
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: komiks
Data wydania: 22 marca 2023

 

 

Egzemplarz można nabyć na Non Stop Comics
 

 

https://nonstopcomics.com

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.