HistoriaKsiążkirecenzja książka

Cyngielki, gwardzistki, terrorystki – Polki, które zabijały dla sprawy

Michał Wójcik to dziennikarz i historyk, który wiele swoich publikacji poświęcił okresowi drugiej wojny światowej. Stawia on w swoich książkach wiele kontrowersyjnych tez, z którymi należy polemizować, lub nawet się nie zgadzać. Z drugiej strony wymuszanie polemiki na kontrowersyjne tematy też powinno mieć miejsce. Jednym z takich tematów jest historia kobiet, które jak wskazuje podtytuł tej książki „zabijały dla sprawy”. Należałoby jeszcze dodać, że z zimną krwią.

Jak wiadomo kobiety na całym świecie odgrywały od zawsze ogromną rolę w działalności wojskowej wszystkich organizacji. Choć mało kiedy mówiono o tym oficjalnie. Nie dla wszystkich był to powód do dumy, choć ich udział w konfliktach niemal zawsze był znaczący. Autor w tym przypadku skupia się okresie drugiej wojny światowej i opisuje najważniejsze losy dwunastu bohaterek, które brały czynny udział w bitwach i zamachach. Nowość od Wydawnictwa Znak można znaleźć w księgarni TaniaKsiazka.pl.

Bohaterki jego książki wywodziły się z różnych grup społecznych. Autor ukazuje ich bezkompromisową działalność na rzecz ojczyzny, skupiając się na wielu spektakularnych i krwawych akcjach. Wśród nich przeczytamy między innymi o Izabeli Horodeckiej, Wandzie Gertz, czy Annie Szarzyńskiej-Rewskiej. Każda z tych postaci brała udział w prawdziwych wydarzeniach, które mogłyby być kanwą wciągające filmy wojennego.

Cyngielki, gwardzistki, terrorystki – Polki, które zabijały dla sprawy to publikacja, która nadaje się na materiał na niesamowity scenariusz filmowy. Intrygująca i przesiąknięta tajemnicami, wciąga czytelnika do niesamowitego świata krwawych porachunków. W ich centrum znajduje się jednak „słaba płeć” co nadaje pikanterii tym historiom. Warto zapoznać się z tą publikacją, która rzuca nowe światło na wiele wydarzeń i kobiecych postaci z czasów wojny, pokazując że podręcznikowa historia często przedstawia ogólnikowe fakty, pomijając wiele intrygujących aspektów tamtych wydarzeń.

Cyngielki, gwardzistki, terrorystki – Polki, które zabijały dla sprawy
Autor: Michał Wójcik
Wydawnictwo: Znak Literanova
Gatunek:  literatura faktu
Data wydania: 27 lutego 2023

Książkę Cyngielki, gwardzistki, terrorystki – Polki, które zabijały dla sprawy można kupić w księgarni internetowej TaniaKsiażka.pl

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.