hotKryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Remigiusz Mróz – Afekt

Po tym jak Chyłka i Zordon zostają zmuszeni do opuszczenia 21. piętra wieżowca Skylight ich pierwsza sprawa to najgorszy możliwy dla Joanny przypadek. Ma bronić oskarżonego o pedofilię brata kandydata na prezydenta. Wynik prowadzonej przez nich sprawy może mieć wpływ na to, kto w najbliższym czasie zasiądzie w pałacu przy Krakowskim Przedmieściu. Problematyczne jest również pojawienie się byłej dziewczyny Kordiana.

Afekt Remigiusza Mroza to trzynasty tom serii o sądowych – i nie tylko – bataliach dwójki prawników. Zakończenie poprzedniego tomu zostawiło ich w nowej rzeczywistości, w której kancelaria Żelazny & McVay przestaje być ich drugim domem. Chyłka dostaje sprawę, będącą dla niej zawodowym koszmarem, a do tego z powodu oskarżonego jest ona mocno upolityczniona i wynik rozprawy może mieć realny wpływ na przyszłość kraju. Żeby nie było za łatwo to w sprawę zaangażowana jest była dziewczyna Zordona, a spotkanie z nią będzie dla Oryńskiego miało niespodziewane skutki. W tle zaś będzie się rozgrywać – kontynuowany z Precedensu – wątek Konsorcjum.

W książce dzieje się dużo, ale odniosłem wrażenie, że wszystkie te wątki są bardzo płytkie. Chyłka, pomimo głęboko zakorzenionej niechęci do sprawców przestępstw seksualnych, zgadza się bronić takiej osoby w zamian za poprawę swojej sytuacji pod nowymi rządami. Sama sprawa nie zajmuje też całej książki, a rozstrzygnięcie jest połowiczne. Kordian poznaje tajemnicę swojej byłej dziewczyny, ale gdy jego narzeczona była w podobnej sytuacji to zapewniał ją solennie, że będzie przy niej. A tu nic – jedyne co, to bał się jak powiedzieć o tym Joannie. Jedynie mocniej zaznaczony jest wątek Konsorcjum i tego jaki ta organizacja ma plan na wykorzystanie pary głównych bohaterów. Co jednak nie zawodzi to jak zwykle zakończenie – tu Remigiusz Mróz serwuje nam niezły dreszczowiec. Chyłka zostaje pozbawiona najważniejszej rzeczy w jej zawodowym życiu, do tego z tym wszystkim zostanie całkiem sama, bo o miejscu pobytu Oryńskiego wiedzą tylko ludzie, którzy wrócili zza grobu. Bardzo mnie zastanawia, jak autor rozegra to w kolejnym tomie.

afekt remigiusz mrózAfekt
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: thriller prawniczy
Data wydania: 23.03.2021

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 

 

 

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-Manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych. Z pierwszego wykształcenia ekonomista, z drugiego informatyk.

Krzysztof Borzęcki

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych.