HistoriaKsiążkirecenzja książka

Piotr Zychowicz. Ukraińcy – recenzja

Ukraińcy to szósta odsłona Opowieści Niepoprawnych Politycznie autorstwa równie niepoprawnego publicysty, Piotra Zychowicza. Do tej pory autor zmierzył się z takimi nacjami jak Żydzi, którym poświęcił aż dwa tomy, oraz najwięksi wrogowie Polski w ubiegłego wieku – Sowieci i Niemcy. Rozprawił się również z wypudrowaną historią Aliantów, którzy również dopuścili się w wielu niecnych czynów.

Najnowsza odsłona Opowieści Niepoprawnych Politycznie skupia się na wschodnich sąsiadach Polski, z którymi do tej pory więcej dzieliło jak łączyło. Zmieniło się to na początku 2022 roku, gdy Ukrainę zaatakowała zbrojnie Rosja. Uciekająca ludność cywilna znalazła głównie schronienie na terytorium Rzeczypospolitej, a Polacy pomagali w tej kwestii jak tylko mogli, nie bacząc na przeszłość.

Przeszłość ta ma ogromne znaczenie, gdyż do tej pory nie została do końca rozliczona. Mowa tu głównie o ludobójstwie na Wołyniu i Galicji Wschodniej, gdzie ukraińscy szowiniści wymordowali prawie sto tysięcy polskiej ludności i mieszkańców wyznania rzymskokatolickiego.

Oczywiście autor nie skupia się tylko na samym ludobójstwie, któremu już wcześniej poświęcił całą książkę (Wołyń zdradzony). Ukazuje od samego początku naszą wspólną historię, która zaczęła się wraz ze powstaniem Rzeczypospolitej Dwojga Narodów. Mieszkający na jej terenach Kozacy mieli własne ambicje i plany, które mocno kolidowały w ówczesną narracją Korony.

Od tamtego czasu nasze wspólne losy co rusz splatały bitwy: przeciwko wspólnemu wrogowi, ale i przeciwko sobie. Zaczęło się od wojny domowej  i powstania Chmielnickiego, a kończy się na na wojnie Ukrainy z Rosją i wsparciu Ukraińców przez Polaków na różne sposoby. Od pomocy ludności cywilnej po pomoc militarną.

Książka ta składa się z kilku części. W pierwszej autor prowadzi rozmowy ze znanymi historykami, publicystami jak i znawcami polityki Europy Wschodniej głównie na temat dwudziestowiecznej historii naszych narodów. Następnie kolejne rozdziały ukazują chronologicznie losy powstania państwa ukraińskiego i najważniejsze wydarzenia w tych dziejach.

Najwięcej miejsca poświęca oczywiście XX wiekowi, który jak większość z nas wie, naznaczony był krwią i śmiercią. Najpierw bitwa o Lwów potem Wielki Głód na Ukrainie i jego skutki społeczne jak i polityczne, a potem druga wojna światowa i ludobójstwo na Wołyniu i Galicji Wschodniej. Do dzisiaj te wydarzenia są solą w oku naszych narodów. Mimo to gdy naród ukraiński potrzebował pomocy Polacy chętnie jej udzielili. Takie podejście jest jak najbardziej słuszne i trzeba mieć nadzieje, że zmieni ono stosunek obu narodów do naszej wspólnej przeszłości i prawda zatryumfuje, szczególnie w kwestii Wołynia.

Piotr Zychowicz poza tymi najważniejszymi tematami porusza ich jeszcze więcej, za każdym razem przełamując schematy, demaskując kłamstwa i ukazując niewygodne prawdy. Pozycja ta nie jest łatwa w odbiorze i wzbudza mnóstwo emocji i kontrowersji. Sądzę jednak, że nie na tym zależało autorowi. Jego głównym celem było po prostu ukazanie prawdy. Tej trudnej i niewygodnej, ale jednak prawdy. Pytanie tylko, czy czytelnik dzięki tej książce pozwoli sobie zmienić swój punkt widzenia i będzie chciał podążać inną drogą, niż tą którą serwują nam światowe media i pseudo autorytety. Polecam.

Ukraińcy. Opowieści Niepoprawne Politycznie
Autor: Piotr Zychowicz
Wydawnictwo: Rebis
Gatunek: Publicystyka
Data wydania: 22 listopada 2022

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

 
http://www.rebis.com.pl/
 
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.