hotKsiążkirecenzja książka

Piotr Zychowicz. Wołyń Zdradzony – recenzja

Piotra Zychowicza, redaktora naczelnego Do Rzeczy Historia, zna każdy, kto interesuje się współczesną historią. Publicysta bowiem od lat mocno zaznacza swój niepoprawnie polityczny punkt widzenia,  nie tylko pisząc na łamach miesięcznika, ale również wydając kolejne publikacje daleko odbiegające od ogólnie przyjętej linii myślowej, narzucanej nam przez różne stronnictwa na swój sposób oceniające historię.

W swoich książkach Zychowicz stara się ukazywać obiektywizm. Jego konikiem jest nasza współczesna historia, a opisuje ją głównie przez pryzmat błędnych decyzji, próbując w ten sposób zmusić do myślenia i wyciągania wniosków, które sprawią, że nie popełnimy ich ponownie.

Jego najnowsza książka Wołyń zdradzony, czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA ukazuje cierpienie Polaków na Kresach Wschodnich, ale skupia się głównie na decyzjach dowódców naszego podziemia, które mogło powstrzymać to cierpienie i śmierć dziesiątek tysięcy swoich obywateli, ale miało inne priorytety.

Publikacja Piotra Zychowicza skupia się głównie wokół działań AK i UPA. Krótkie wprowadzenie pokazuje jednak tamtej tragedii. Autor podkreśla, jak wyglądały działania wymierzone w ludność polską i jaki miały one cel. Działalność UPA Zychowicz porównuje do działań Niemców i ich ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. To samo właśnie chciała uczynić UPA, aby po wojnie tereny wolne od Polaków wcielić do państwa ukraińskiego.

Dowódcy Armii Krajowej byli o tym informowani, jednak nie do końca dawali temu wiary, a przede wszystkim najważniejsza dla nich była walka z Niemcami i Akcja Burza. Jak się z czasem okazało decyzja ta była tragiczna w skutkach. Nie dość, że przez to zamordowanych w bestialski sposób zostało dziesiątki tysięcy Polaków, to jeszcze współpracujący z Sowietami w ramach Burzy członkowie AK dostawali się do niewoli i byli mordowani.

Autor nie boi się nazywać rzeczy po imieniu. Otwarcie pisze, o przyczynach takiego stanu rzeczy. Bezpośrednio obwinia za masakrę faszystów z UPA, bo to w ich umysłach zrodził się chory plan wymordowania polskiej ludności. Padają konkretne nazwiska. Na tym się jednak nie kończy. Zychowicz przedstawia bowiem całe tło nie tylko polityczne, ale i społeczne tamtych czasów. Wszystko to jest bardzo szczegółowo przeanalizowane, a z książki wyłania się tragiczny i przerażający obraz wydarzeń, których można było uniknąć. Oczywiście inaczej na to się patrzy z perspektywy czasu, a inaczej w chwili bieżącej. Mimo to, aż serce się kraje, gdy czytamy o tym wszystkim.

Wołyń Zdradzony to kolejna mocna i zrywająca ze współczesną narracją publikacja kontrowersyjnego historyka Piotra Zychowicza. Ukazuje on w niej ogrom bestialstwa i ludzkiego cierpienia, przez pryzmat politycznych decyzji, szowinistycznych działań, ludzkiej nienawiści i wojny, która w ludziach odkrywa to co najgorsze. Finał zawsze jest jednak ten sam – cierpienie niewinnych. Polecam.

Wołyń zdradzony, czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA
Autor: Piotr Zychowicz
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: literatura faktu, historia
Data wydania: 2 lipca 2019

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.