komiksKryminalna Kulturacjarecenzja komiks

Grób Batmana – recenzja komiksu

W ramach imprintu Black Label pojawia się kolejny album z przygodami Batmana. Grób Batmana, bo taki enigmatyczny tytuł nosi, skupia się wokół pewnego śledztwa prowadzonego przez Mrocznego Rycerza Gotham. Album ten ukazał się nakładem wydawnictwa Egmont. Kupić go można wraz z innymi komiksami w księgarni TaniaKsiazka.pl.

Historia zaczyna się dość nietypowo. Widzimy Alferda pielęgnującego groby Thomasa i Marty Wayne’ów i zadającego sobie pytanie, kiedy nadejdzie czas, że będzie opiekował się grobem Bruce’a. Jak się z czasem okaże ten czas może nadejść bardzo szybko. W mieście pojawia się bowiem bardzo skuteczny przestępca, który na cel obiera sobie osoby związane z Departamentem Sprawiedliwości. Batman będzie miał nie lada trudne zadanie, a konfrontacja do której dojdzie na ulicach miasta postawi pod znakiem zapytania bezpieczeństwo mieszkańców.

Grób Batmana to komiks nietypowy, spoza kanonu

Z góry trzeba zaznaczyć że sama historia nie należy do czołówki. Słaby jest również główny antagonista, który w żaden sposób nie jest w stanie przekonać nas do swoich racji. Z drugiej strony dostajemy zaś złożoną relację Bruce’a i Alfreda, która w pewien sposób wynagradza braki fabularne. Mocną stroną jest także wątek detektywistyczny. Batman robi tu za klasycznego detektywa, który nie gardzi dobrą bijatyką. Scen walki, którymi okraszona jest ta historia, nie brakuje.

Braki fabularne na pewno rekompensują nam obrazy. Bryan Hitch potrafi pozytywnie zaskoczyć, szczególnie w scenach walk i pościgów. Rewelacyjne nakreślone choreografie walk, niekiedy składają się z kilku stron w albumie. Perspektywa, ułożenie ciał, gesty. Wszystko to możemy zaliczyć na plus. Wszystko tu jest dopracowane. Pierwszy plan, drugi plan, a nawet tło zawierają w sobie mnóstwo szczegółów. Kolory są wyraziste i intensywne eksponując istotę ukazywanych wydarzeń.

Grób Batmana to zamknięta historia, która zaskakuje, fascynuje i na swój sposób przeraża. Przeraża głównie brakiem nadziei. Batman, który od zawsze walczy z przestępczością z góry stoi na przegranej pozycji. Mimo, że walczy to widać w jego działaniach brak perspektyw. To syzyfowa praca, która wcześniej czy późnej skończy się jego porażką, a w miejsce pokonanych przestępców i tak przyjdą nowi.

Grób Batmana
Cykl: DC Black Label
Twórcy: Warren Ellis, Bryan Hitch, Kevin Nowlan, Alex Sinclair
Wydawnictwo: Egmont
Gatunek: komiks, kryminał
Data wydania: 28 września 2022

Grób Batmana jest do nabycia w księgarni TaniaKsiazka.pl

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.