Książkirecenzja książka

J.R.R. Tolkien. Księga Zaginionych Opowieści. Część 1 – recenzja

Księga Zaginionych Opowieści stanowi początek niesamowitego, dwunastotomowego cyklu Historii Śródziemia. Wydany przez syna Tolkiena, Christophera, na podstawie zapisków i szkiców jakie ojciec po sobie pozostawił. Polskie wydanie planowane jest jako pierwsza pełna zagraniczna edycja tego cyklu, a ukazuje się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Tom pierwszy, ukazujący jak tworzony był świat Śródziemia, można nabyć w księgarni TaniaKsiazka.pl wraz z innymi bestsellerami.

Część pierwsza Księgi Zaginionych Opowieści ukazuje początek koncepcji Śródziemia i Valinoru. Bazujące na angielskich i fińskich legendach historie pozwalają spojrzeć na proces twórczy z odmiennej perspektywy. Czytelnik odkrywa znane już opowieści z Silmarilionu czy Niedokończonych opowieści Śródziemia i Numenoru, lecz na różnych etapach ich powstawania. To niepowtarzalna szansa, by poznać pierwsze szkice chociażby Pieśni Ainurów, i zobaczyć pewien proces – jak na przestrzeni lat zmieniały się te opowieści i jej poszczególni bohaterowie. Niektórzy zmieniali imiona, innym całkowicie zmieniał się charakter, a jeszcze inni zupełnie zniknęli z późniejszych wersji opowieści.

W publikacji tej znajdują się różne wersje mitów, które z czasem stały się bazą Silmarillionu. To właśnie tu pojawiają się pierwszy raz Valarowie i Dzieci Iluvatara, oraz oryginalne idee elfów, orków, krasnoludów i ludzi oraz krain, w których przyszło im żyć. To tu właśnie mamy początkowe elementy geografii i kosmologii wymyślonego przez Tolkiena świata.

Księga Zaginionych Opowieści była pierwszym znaczącym dziełem Tolkiena

Prace nad nią rozpoczął w 1917 roku i trwały ponad pięćdziesiąt lat. Z obszernej przedmowy dowiadujemy się o wielu aspektach Zaginionych Opowieści jak i ich wpływu na Silmarillion. Na tom pierwszy składają się opowieści o Ainurach, Valarach i budowie Valinoru, przybyciu Elfów, powstaniu Silmarillów i ich kradzieży przez Melka. Nie zabrakło tu historii powstania Księżyca i Słońca. Zbiór kończy się nadejściem człowieka. Każdy zaś rozdział opatrzony jest stosownym komentarzem.

Księga Zaginionych Opowieści to pozycja obowiązkowa dla fanów twórczości Tolkiena. Być może brakuje jej pewnego wyważenia pomiędzy opowiadaniem fabuły a kreśleniem historii i przedstawianiem informacji związanych ze światem, okresem historycznym czy wreszcie bohaterami, co było mocną stroną najsławniejszej trylogii fantasy. To jednak nie jest jej istotą. Jest to jednak bardzo ważna praca skupiająca się wokół zamierzchłych wydarzeń, dająca pewien obraz przeszłości, oraz sam proces twórczy, będący wspaniałym uzupełnieniem późniejszych wydarzeń.

Księga Zaginionych Opowieści. Cześć 1
Autorzy: J. R. R. Tolkien, Christopher John Reuel Tolkien
Seria: Historia Śródziemia
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: fantasy
Data wydania: 21października 2022

 

„Księga Zaginionych Opowieści” jest do kupienia w księgarni TaniaKsiazka.pl

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.