III Festiwal Książki Psychologicznej

W dniach 7-9 października w Sopocie już po raz trzeci odbędzie się Festiwal Książki Psychologicznej

Pandemiczny świat.

III edycja Festiwalu Książki Psychologicznej nawiązuje do kryzysów społecznych i jednostkowych, które dotknęły nas w ciągu ostatniego roku.

Dzień 1 – Człowiek w kryzysie

Pierwszy dzień Festiwalu koncentruje się wokół doświadczeń jednostek. Wiesław Łukaszewski w wykładzie otwierającym wydarzenie opowie o lękach egzystencjalnych, których szczególnie mocno doświadczaliśmy w trudnym czasie izolacji społecznej wywołanej pandemią i z którymi nadal się borykamy. Rozmowa psycholożki i psychoterapeutki Ewy Woydyłło Osiatyńskiej i psychologa Wiesława Łukaszewskiego, kolejny punkt programu, dotyczyć będzie szeroko pojętej literatury psychologicznej. Rozmówcy zastanowią się nad tym, czy można znaleźć w niej pomoc i pokrzepienie., Podpowiedzą jak wybierać mądrze książki oraz zastanowią się skąd bierze się ogromna popularność poradników psychologicznych.

Druga część dnia poświęcona będzie zjawisku alkoholizmu, które w Polsce nadal wymaga ogromnej pracy i uwagi, a w okresie pandemicznym mocno się nasiliło. O wychowywaniu się w rodzinie naznaczonej alkoholizmem z psychoterapeutką Ewą Woydyłło Osiatyńską porozmawiają autorki wydanej we wrześniu książki „Dom w butelce” Agnieszka Jucewicz i Magdalena Kicińska. Po spotkaniu będzie można obejrzeć poruszającą sztukę Elżbiety Chowaniec pt. „Gardenia”, o czterech pokoleniach kobiet doświadczających alkoholizmu i przemocy.

Dzień 2 – Nowe wyzwania nauki

Drugi dzień Festiwalu toczyć się będzie wokół zjawisk społecznych, które podczas pandemii albo się nasiliły albo w ogóle pojawiły się po raz pierwszy. Podczas spotkania z Małgorzatą Kossowską, współautorką książki „Człowiek w obliczu pandemii”, Wiesław Łukaszewski porozmawia o najnowszych badaniach dotyczących pandemii w Polsce i na świecie. Książka ukazała się pod koniec zeszłego roku, ale jesienią wydana zostanie także w języku angielskim.

Kolejne spotkanie, które poprowadzi wybitny psycholog społeczny Bogdan Wojciszke poświęcone będzie zmianom społeczno-politycznym w Polsce, a pretekstem będzie premiera książki dwóch badaczek z Uniwersytetu Warszawskiego – Marii Jarymowicz i Anny Szuster pt. „Uprzedzenia, wrogość czy harmonia społeczna”.

Dzień zakończy panel dyskusyjny poświęcony rosnącemu sceptycyzmowi wobec nauki sprzyjającemu powstawaniu teorii spiskowych i rozwojowi ruchów antyszczepionkowych nie tylko w Polsce. O tym dlaczego nauka przechodzi kryzys, gdzie podziały się autorytety, dokąd może nas zaprowadzić brak krytycyzmu i świadomego myślenia porozmawiają Małgorzata Kossowska, Bogdan Wojciszke i Michał Parzuchowski. Dyskusję poprowadzi Romana Kadzikowska-Wrzosek.

Dzień 3 – W jakim kierunku zmierza świat

Podczas ostatniego dnia będziemy starali się znaleźć odpowiedź na pytanie dokąd zmierza współczesny świat. Zmiany, które nas czekają związane są nie tylko z postpandemicznymi kryzysami, ale także na przykład z rozwojem nowoczesnych technologii. Pretekstem do rozmowy z popularną analityczką Natalią Hatalską będzie jej najnowsza książka „Wiek paradoksów”. Z autorką porozmawia Magdalena Kicińska

Na wszystkie spotkania obowiązują zapisy.

Redakcja Administrator