Książkirecenzja książka

George Orwell. Folwark Zwierzęcy – recenzja

Folwark Zwierzęcy to kolejna odsłona cyklu Wehikuł Czasu, wydawanego nakładem Domu Wydawniczego Rebis. Autora i jego twórczości chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. George Orwell, któremu Rok 1984 i Folwark Zwierzęcy przyniosły światową sławę, nadal pozostaje wyznacznikiem antyutopijnych wizji ludzkości, które stały się popularnym kierunkiem w literaturze fantastycznej.

Folwark Zwierzęcy, podobnie jak Rok 1984, doczekał się wielu wydań i wznowień nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W Polsce jest również na liście nieobowiązkowych lektur szkolnych. Nic więc dziwnego, że kolejne wydanie nie jest wielkim zaskoczeniem, szczególnie że trafia w nasze ręce w rewelacyjnym cyklu. Warto więc w tym momencie zapoznać się z tą zjadliwą satyrą na wrogów wolności.

Historia Orwella, który słynął z mocnych opinii i odważnych komentarzy na tematy takie jak imperializm, komunizm i faszyzm, jest satyrą na totalitarny system komunistycznego ZSRR. Książka, napisana w formie alegorii, zabiera nas w fascynującą podróż po farmie zwierząt, które pod hasłami równości społecznej wprowadzają swoje rządy na farmie.

Od początkowego wychwalania wzniosłych ideałów, przez obalenie istniejącej władzy, po powstania nowego porządku opartego na sprawiedliwości, akceptacji i społecznej równości. Tak to się pięknie przedstawia. Z tym, że ostatecznie wszyscy są równi, ale niektórzy równiejsi. Historia ma wszystkie typowe postacie – ślepych wyznawców, zdobywców władzy, milczących intelektualistów i popleczników. Wszystko z życia wzięte. Na szczególną uwagę zasługuje siedem przykazań, które nieustannie przechodzą zmiany, aby ostatecznie podporządkować sobie masy oferując społeczeństwu tylko piękne slogany.

Folwark Zwierzęcy to alegoria sowieckiego totalitaryzmu, który pod pięknymi hałasami i ideałami zamordował miliony swoich obywateli. Historia choć krótka i prosta, zmusza do refleksji. Oczywiście musimy na nią patrzeć przez szeroki pryzmat pozwalający odkryć istotę jej przekazu. Wtedy dostrzeżemy zjadliwą satyrę na wrogów wolności, w której autor chciał pokazać jak łatwo zmienić w koszmar życie milionów ludzi.

Folwark Zwierzęcy
Autor: George Orwell
Seria: Wehikuł Czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: science fiction, antyutopia
Data wydania: 23 sierpnia 2022

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

http://www.rebis.com.pl/

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.