Książkirecenzja książka

George Orwell. Rok 1984 – recenzja

Rok 1984 to kolejna odsłona cyklu Wehikuł Czasu, wydawanego nakładem Domu Wydawniczego Rebis. Autora i jego twórczości chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. George Orwell, któremu Rok 1984 i Folwark Zwierzęcy przyniosły światową sławę, nadal pozostaje wyznacznikiem antyutopijnych wizji ludzkości, które stały się popularnym kierunkiem w literaturze fantastycznej.

Choć Rok 1984 doczekał się już mnóstwa różnego rodzaju wydań w Polsce, teraz w ramach Wehikułu Czasu pojawia się w nowym, uwspółcześnionym przekładzie Andrzeja Jankowskiego. Najsłynniejsza dystopia literatury ukazuje (z punktu widzenia autora) przyszłość świata, w której totalitarna władza sprawuje całkowitą kontrolę nad społeczeństwem. Oczywiście wszystko pod hasłami wolności i szczęścia.

Niestety te wspaniałości okupione są nieustanną inwigilacją. Wolność, głos obywatela, indywidualność, wszystko to jest złe, a co za tym idzie niepożądane. Powtarzane w kółko kłamstwa szybko stają się jedyną prawdą, a każdy kto myśli inaczej niż władza staje się jej wrogiem numer jeden.

Powieść Orwella to ówczesna wizja. Może groteskowa, lekko przestarzała, jednak jest w niej coś na rzeczy. Coraz częściej w debacie publicznej przebijają się na światło dzienne głosy o społecznej równości, likwidowaniu własności prywatnej. Coraz częstsze jest narzucanie zdania większości przez krzykliwą mniejszość. Polityczna poprawność niszczy coraz więcej elementów kultury i sztuki.

Rok 1984 to powieść wyrazista i zmuszająca do refleksji. Czyta się ją szybko, bo autor skupia się tylko na istocie przekazu. Obnażył absurdy totalitaryzmu, za nim one na dobre rozpanoszyły się na kartach historii. Śmiało można powiedzieć, że książka, która ma już cały wiek na karku jest nadal aktualna i w dalszym ciągu ostrzega nas jako społeczeństwo przed złem totalitarnych ideologii. Wręcz okazuje się prorocza w bardzo wielu kwestiach.

Rok 1984
Autor: George Orwell
Seria: Wehikuł Czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: science fiction, antyutopia
Data wydania: 5 kwietnia 2022

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

http://www.rebis.com.pl/

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.