Historiakomiksrecenzja komiks

Ekspozytura „Rygor”. Zapalić Pochodnię – recenzja

Pierwszy tom Ekspozytury „Rygor”, zatytułowany Goście Hotelu Arago, skupia się wokół roku 1941. Sytuacja w Europie jest dramatyczna. Niemcy, dzięki sukcesom Afrika Korps, zaczynają również rządzić w Afryce Północnej. W związku z tym do Algieru wysłany zostaje Mieczysław Słowikowski w celu zorganizowania siatki wywiadowczej. Tak powstaje organizacja Rygor, która jest oczami i uszami Anglików, a jej przykrywką jest  fabryka płatków owsianych.

Twórcami są Tobiasz Piątkowski i Marek Oleksicki. Kreślą oni historię gen. bryg. Mieczysława „Rygora” Słowikowskiego, wydaną pod patronatem Agencji Wywiadu. Komiks ukazał się nakładem wydawnictwa Egmont, a kupić go można między innymi w księgarni Tania Książka wraz z innymi komiksowymi nowościami.

Tom drugi zatytułowany Zapalić Pochodnię, skupia się wokół wydarzeń z roku 1942. Stany Zjednoczone dołączają do krucjaty przeciwko Niemcom. Stawka jest bardzo wysoka. Alianci planują desant na Afrykę Północną. Ludzie Słowikowskiego odgrywają najważniejszą rolę w powodzeniu tej misji. Sprawa nie jest prosta, szczególnie że Gestapo czyha na każdym kroku.

Inspirowana faktami historia siatki Słowikowskiego, to nie tylko trzymająca w napięciu działalność szpiegowska, ale to także opowieść o odwadze, poświęceniu i determinacji, ukazana w formie niesamowitego komiksu. Świetna grafika rodem z  mrocznego świata noir, dodaje tylko pozytywnego efektu dla działalności konspiracyjnej. Monochromatyczne barwy w odcieniach żółci, pomarańczu i brązu powielają efekt gorąca Afryki Północnej.

Ekspozytura „Rygor” to opowieść o niesamowitych ludziach, którzy dobro ojczyzny przedkładają nad własne.  Inspirowana faktami opowieść jest niesamowitym przykładem historii o odwadze i poświęceniu oraz igraniu ze śmiercią. Jest także inspirującą formą ukazania wydarzeń historycznych, które zmieniały ówczesną sytuację geopolityczną w czasie drugiej wojny światowe. Wydarzeń, które w znaczący sposób angażowali się Polacy. przyczyniając się w ten sposób do zwycięstwa.

Ekspozytura „Rygor”. Zapalić Pochodnię
Twórcy: Marek Oleksicki, Tobiasz Piątkowski
Wydawnictwo: Egmont
Gatunek: komiks, wojenny, szpiegowski
Data wydania: 28 wrzesień 2022

Ekspozytura „Rygor”. Zapalić Pochodnię znajdziecie w księgarni Tania Książka

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.