Książkirecenzja książka

Dan Simmons. Dzieci Nocy – recenzja

Popkultura przerabiała wampiry na wszelkie możliwe sposoby. Nawet Dan Simmons w swoje powieści Trupia Otucha mocno podpierał się wątkiem wampirycznym. Trzy lata później ponownie stawia na moty krwiopijców. Tym razem jednak odnosi się do kultowej postaci Draculi. Oczywiście przerabiając tę historię na swoją modłę i umiejscawia akcję we współczesności.

Dzieci Nocy bo taki nosi tytuł, autor napisał w 1992 roku. W Polsce ukazała się dopiero teraz, nakładem wydawnictwa Vesper. Wszyscy fani twórczości Simmonsa mogą ją nabyć wraz z innymi bestsellerami księgarni Tania Książka. Dzięki temu znajdziemy się w mrocznym świecie wampirów i staniemy oko w oko z demonicznym Vladem Tepesem zwanym Draculą.

Akcja tej powieści rozpoczyna się w Rumunii, gdzie w specjalnych sierocińcach-magazynach przechowywane są sieroty, którymi nikt się nie opiekuje. Gdy po obaleniu dyktatury Ceauşescu, hematolog Kate Neuman, przyjeżdża do Bukaresztu, trafia na niezwykłe dziecko. Chłopiec cierpi na chorobę autoimmunologiczną, ale po transfuzji błyskawicznie wraca do zdrowia. Kate postanawia zabrać dziecko ze sobą do USA i bliżej zbadać Liczy, że jego krew może być lekiem na wiele współczesnych chorób.

Po powrocie do Ameryki, szybko dziecko zostaje porwane. Okazuje się, że plany wobec chłopaka mają potomkowie hospodara wołoskiego Vlada III Palownika, zwanego również Draculą. Kate postanawia walczyć o małego Joshua’e. Wraz z zaprzyjaźnionym kapłanem Mikiem O’Rourke, wyrusza do Rumuni. Wtedy jeszcze nie wie, że będzie musiała stawić czoło siłą ciemności.

Simmons zestawia ze sobą naukę i mity.

Mocną stroną jest fakt, że autor mimo kreowania mrocznej wizji wampira, wyraźnie stawia na naukowy aspekt wampiryzmu.  Z punktu widzenia nauki uzasadnia również potrzebę picia krwi i jej działanie na organizm potencjalnego wampira. Jest też druga strona tej powieści. Chodzi tu o kwestie historyczne i przeszłość Vlada Palownika. Śmiało można powiedzieć, że Simmons kreśli prawdziwy – brutalny i krwawy obraz Draculi, przeplatając go mitami, które narosły wokół jego postaci.

Świetną robotę robą fragmenty będące głosem samego Vlada Draculi. Są one makabryczne, krwawe i przerażające. One ukazują przeszłość człowieka, który obrósł taką ilością mitów, że w pewien sposób uczynił się nieśmiertelnym. Poza tym jest tu mnóstwo opisów postkomunistycznej Rumunii i brutalnie realistycznego świata jaki po sobie zostawiła dyktatura  Ceauşescu.

Dzieci Nocy śmiało mogą dołączyć do panteonu najlepszych powieści o wamapirach. Simmons już nie jeden raz udowodnił, że potrafi pisać świetne historie, nawet bazujące na klasycznych motywach. Choć powieść napisał w 1992 roku to jest ona naprawdę świeżym spojrzeniem  na mocno wyeksploatowany wątek wampirów w popkulturze.

Dzieci Nocy
Autor: Dan Simmons
Wydawnictwo: Vesper
Gatunek: horror
Data wydania: 15 czerwca 2022

Dzieci Nocy można kupić w księgarni internetowej Tania Książka

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.