Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książkaseria książka

Kinga Wójcik. Osuwisko – recenzja

Są tacy bohaterowie serii książek, na spotkanie, z którymi czytelnicy czekają, jak na wizytę starego znajomego. Osobą taką jest dla mnie Lena Rudnicka – postać wykreowana przez Kingę Wójcik. Na początku lipca premierę miała już piąta część cyklu opowiadającego o jej przygodach, o jak zwykle niezwykle lakonicznym tytule Osuwisko. Czy nowość wydawnictwa Prószyński trzyma poziom poprzedniczek? Mówiąc prosto z mostu… Zdecydowanie tak.

Zesłana na prowincję Lena Rudnicka powoli odnajduje się w niewielkiej komendzie w Białych Brzegach. Asymilację ułatwia jej obecność Marcela Wolskiego, który z poziomu kolegi z pracy awansował na romantycznego partnera głównej bohaterki powieści. Każdy, kto poznał już choć trochę panią komisarz domyślić się może, że musi dochodzić między nimi dochodzić do spięć. Połączenie mocnego charakteru Leny i prostolinijności Marcela przynosi czasem zaskakujące efekty. Na kartach nowej powieści Kingi Wójcik możemy śledzić poczynania pochodzących z Łodzi śledczych, którzy po raz kolejny muszą stawić czoła zbrodni.
Książka rozpoczyna się od znalezienia ciała lokalnego dziwaka, zamieszanego w tragiczną śmierć dwójki nastolatków, która przed wieloma laty wstrząsnęła lokalną społecznością. Zdarzenie to jest początkiem powolnego odkrywania zaskakujących faktów i zależności pomiędzy teoretycznie zupełnie obcymi sobie ludźmi. Pochodzący z zupełnie innego miejsca Lena i Marcel nie mają skrupułów, aby rozgrzebywać przeszłość po to, aby dotrzeć do choćby najtrudniejszej prawdy. Co uda im się odkryć? Jak zwykle w książkach polskiej pisarski, rozwiązanie bez wątpienia zaskoczy niejednego czytelnika.

Osuwisko do kolejna świetna powieść kryminalna Kingi Wójcik. Każda z czytanych przeze mnie książek z serii Lena Rudnicka (Poryw, Spektakl, Szreń) była nieco inna pod względem kreacji postaci głównych bohaterów. Raz ich relacja jest bardziej, a raz mniej eksponowana. Tym razem autorce udało się znaleźć równowagę między snutą intrygą, a życiem prywatnym postaci śledczych. Bardzo podoba mi się to, jak zmienia się dynamika relacji Marcela z Leną oraz kierunek, w jakim rozwija się historia bohaterki. Z pewnością sięgnę po kolejną książkę z tego cyklu, co i Wam gorąco polecam.

Osuwisko
Autor: Kinga Wójcik
Gatunek: kryminał
Wydawnictwo: Prószyński Media
Data wydania: 7 lipca

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

http://www.proszynski.pl/

 

 
 
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:
 

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.