Książkirecenzja książka

Łukasz Staniszewski. Małe Grozy – recenzja

Małe Grozy to magiczna opowieść rodem z Warmii autorstwa Łukasza Staniszewskiego, pisarza, dramaturga i twórcy scenariuszy słuchowisk radiowych. Opowieść z enigmatycznego miejsca, gdzie rzeczywistość miesza się z tym, co nadprzyrodzone, ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Małe Grozy to zbiór krótkich form, różnorodnych opowiadań łączących się w jednolitą opowieść o tym pięknym świecie. Małe Grozy to również nazwa wsi, wokół której toczy się akcja poszczególnych fabuł. Na pierwszy rzut oka mieszkańcy tego miejsca, żyją tak, jak mogliby żyć wszędzie. Ale to tylko pozory. Łukasz Staniszewski za sprawą pięknie stylizowanego języka i niezwykle bogatej wyobraźni, przenosi czytelnika do zupełnie innej rzeczywistości – przepełnionej magią i zmysłowością. Z trywialnych czynności i zwyczajnych wydarzeń, autor wydobywa nutę mitu i poezji. Już sama geneza powstania wsi jest czymś niezwykłym. A odnajdywane we wsi kości olbrzymów, czy żyjące w pobliskim lesie duchy i demony, tylko dopełniają wyjątkowości tego miejsca.
Poszczególne opowieści są jakby wyrwane z pogranicza jawy i snu. Bohaterowie oswajają się z tym wszystkim, co dla nas wydaje się nierealne lub niewytłumaczalne. Żyją wśród nas, ale jakby w innej, równoległej rzeczywistości. Dla nich czas nie stanowi ograniczenia. Istotą tych opowieści jest również miłość. Jednak nie ta duchowa, ale bardziej przyziemna, przepełniona zmysłowością, pożądaniem i zwykłymi ludzkimi popędami. Można odnieść wrażenie, że jest to sposób na podstawa bytu okolicznych mieszkańców, no może poza pędzeniem lokalnej agrestówki. Czynność ta jest niczym pogański obrzęd, który skupia wokół całą społeczność, a przewodzi im stary Jerycho, który niczym kapłan celebruje tę coroczną uroczystość.

Małe Grozy to świetny debiut, który ukazuje nam świat współczesny, ale współczesnością niezmącony. Warmia widziana oczami autora to miejsce, w którym czas się zatrzymał, albo płynie zupełnie innym torem. To zmysłowe opowieści o zwyczajnych, codziennych czynnościach i wydarzeniach, którym nadano jednak bajkową, wręcz magiczną oprawę. Obraz świata, w którym ludzie czują jedność z naturą i całkiem odmienne postrzegają świat.

Małe Grozy
Autor: Łukasz Staniszewski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Gatunek: literatura piękna
Data wydania: 18 marca 2020

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.