komiksrecenzja komiks

Batman Biały Rycerz przedstawia. Harley Quinn – recenzja

Batman Biały Rycerz Przedstawia. Harley Quinn to kolejna odsłona serii DC Black Label, a zarazem kontynuacja rewelacyjnego komiksu Seana Murphy’ego Batman. Biały Rycerz. Jest to historia spoza kanonu, w której tym razem Katana Collins mierzy się z postacią Harley Quinn. Historia ta wraz z innymi komiksami dostępna jest do kupienia w księgarni internetowej taniaksiazka.pl

Akcja tej historii toczy się dwa lata po wydarzeniach z Klątwy Białego Rycerza. Azrael wykończył wszystkich przestępców w Gotham. Batman wylądował w więzieni, a Jack Napier zginął. Powiązana z nimi Harley Quinn przetrwała ten trudny okres. Obracanie się jednak w towarzystwie Jokera było niczym, przy wychowywaniu dwójki dzieci. Przeszłość jednak nie daje o sobie zapomnieć.

W mieście pojawia się ktoś nowy. Giną kolejne znane osobistości świata filmu. Harley poproszona jest o pomoc w odkryciu prawdy o serii makabrycznych odkryć. Łączy siły z młodym agentem FBI, konfrontując swoją przeszłość z Batmanem i Jokerem. Niestety aby odkryć prawdę ponownie musi oddać się szaleństwu.

Harley Quinn to podróż antybohaterki do samopoznania i zmierzenia się z przeszłością

Jej postać jednak dalece odbiega od obrazu jaki do tej pory prezentowali twórcy komiksów, czy od obrazu ukazanego z w filmach z jej udziałem. Samotna matka, musi nie tylko zmierzyć się z wychowaniem dzieci, ale i „pracą zawodowa”, a na domiar złego cały czas wisi nad nią widmo przeszłości i jej relacji z Jokerem i Batmanem.

Cała historia jest napisana bardzo sprawnie, choć można zauważyć dużo mniejszy dynamizm poszczególnych scen. Dużo więcej jest zaś dobrze poprowadzonej policyjnej roboty. Twórcy stawiają raczej na przyzwoite śledztwo niż kaskaderskie wyczyny.

Graficznie komiks ten również robi wrażenie. Widać, że Matteo Scalera swoje grafiki stylizuje na twórczość Seana Murphy’ego. Mimo to dostrzegalne są różnice, szczególnie gdy jego pracę porównamy z okładami, ze które odpowiedziany był sam Murphy. Nie zmienia to jednak faktu, że Scalera bardzo dobrze wywiązał się ze swojego zadania. W pełni wykorzystuje potencjał zawarty w oryginalnych projektach, serwując żywe kadry, wypełnione emocjami i subtelnym mrokiem.

Batman Biały Rycerz Przedstawia. Harley Quinn to nie tylko kolejna odsłona tzw. Murphyverse, ale i świetna, kryminalna historia spoza kanonu DC, która zwyczajnie potrafi powalić na kolana. Sam scenariusz też jest ciekawy i  trzyma w napięciu przez cały czas. Harley pokazuje swoją inną twarz, a zarazem determinację i szaleństwo, które wielkim wysiłkiem potrafiła zdusić w sobie. Czy jednak kiedyś wybuchnie? Zobaczymy.

Batman. Biały Rycerz Przedstawia Harley Quinn
Twórcy: Sean Murphy, Katana Collins, Matteo Scalera, Dave Stevart,
Seria: DC Black Label
Wydawnictwo: Egmont
Gatunek: komiks
Data wydania: 15 czerwca 2022

Komiks „Batman. Biały Rycerz Przedstawia: Harley Quinn” jest dostępny w internetowej księgarni Tania Książka

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.