Książkirecenzja książka

Alice Oseman. Loveless – recenzja

Czerwiec to miesiąc, w którym świat literatury staje się nieco bardziej tęczowy niż zwykle. Bardzo chętnie z tego faktu korzystam, zawsze starając się znaleźć sobie w tym okresie lekturę bogatą w wątki LGBTQ+. W tym roku trafiła do mnie książka wyjątkowa. Dlaczego? Ponieważ nigdy wcześniej nie miałam okazji spotkać ani w świecie realnym, ani na kartach czytanych przeze mnie powieści osoby, określającej się jako aseksualna i aromantyczna. A taką właśnie bohaterkę poznają czytelnicy, którzy sięgną po Loveless autorstwa Alice Oseman, opublikowane przez wydawnictwo Jaguar.

Georgia to typowa amerykańska nastolatka. Otoczona przez parę najlepszych przyjaciół, marzy o wielkiej miłości, która wreszcie zapuka do jej drzwi. Dziewczyna właśnie kończy szkołę i szykuję się do rozpoczęcia studiów. Bardzo doskwiera jej fakt, że mimo wielkich chęci, aby znaleźć tego jednego, jedynego, nadal nie ma za sobą nawet pierwszego pocałunku. Presja otoczenia sprawia, że bohaterka powieści Loveless postanawia wreszcie zmienić ten stan rzeczy. Impreza u znajomych wydaje się być do tego znakomitą okazją…

Loveless to niezwykła książka o zwykłej nastolatce, targanej zupełnie normalnymi w okresie dorastania wątpliwościami. Georgia próbuje znaleźć odpowiedzi na pytania kim jest? Dlaczego nadal nie udało jej się stworzyć szczęśliwego (albo jakiegokolwiek) związku, dlaczego czasem słuchając miłosnych opowieści na temat rozterek sercowych swoich rówieśników czuje się jak kosmitka? Rozpoczęcie nauki na uniwersytecie, wiążące się ze zmianą otoczenia, okaże się katalizatorem przemian w jej życiu. Nie wszystkie będą łatwe. Zanim dziewczynie uda się znaleźć odpowiedzi, których tak rozpaczliwie poszukuje, wpakuje się też w nie lada tarapaty, w wyniku których relacje z najbliższymi jej osobami ulegną całkowitej zmianie. Jak skończy się historia Georgii? Gorąco zachęcam Was, żebyście sami się o tym przekonali.

Ciekawa fabuła to nie jedyny powód, dla którego warto sięgnąć po najnowszą pozycję na liście wydawnictwa Jaguar. Podobnie jak niedawno czytana przeze mnie równie tęczowa książka The Gravity of Us, także i powieść Alice Oseman napisana została przyjemnym w odbiorze językiem. I tak jak wspomniana przeze mnie lektura, porusza ona mnóstwo bardzo interesujących wątków, takich jak np. dyskryminacja, z jaką muszą czasem mierzyć się niektóre grupy społeczności LGBTQ+ ze strony… członków społeczności LGBTQ+. Wymienione przeze mnie kwestie, to tylko niektóre z powodów, dla których warto przeczytać Loveless. Jeśli gustujecie w tęczowej literaturze lub chcielibyście przeczytać książkę, której główny bohater znacznie wyróżnia się na tle społeczeństwa, nowość wydawnictwa Jaguar może być dla Was strzałem w dziesiątkę.

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU JAGUAR
 
 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.