komiksrecenzja komiks

Hubert & Kerascoët. Piękna – recenzja

Piękna to na pierwszy rzut oka klasyczna baśń o ubogiej i zaniedbanej dziewczynie, która za pomocą czarów zmienia się w pożądaną przez wszystkich piękność. Ostatecznie historia ta jednak się rozwija, prezentując wymowną głębię, za którą odpowiedzialni są dwaj francuscy komiksowi twórcy – Kerascoet i Hubert. Album ukazał się nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu.

Bohaterką jest młoda dziewczyna. Przygarnięta wraz z matką przez kuzynkę, robi za pomoc w knajpie. Jej głównym zajęciem jest obieranie ryb. Od tego jej skóra tak mocno przeszła zapachem ryb, że ludzie zaczęli na nią wołać Flądra. Nic więc dziwnego, że zaczęła zazdrościć innym kobietom urody i popularności. Przypadek jednak sprawia, że pomaga wróżce, która w zamian czyni ją pięknością w oczach innych osób. Od tego momentu jej życie zmienia się dramatycznie, a wraz z tym zmienia się życie ludzi, których spotka na swojej drodze.

Tak rozpoczyna się główny wątek tej historii. Twórcy za jej pomocą pokazują jak piękno nie zawsze może być czymś dobrym, a zarazem pokazują jak zewnętrzne piękno może doprowadzić do destrukcji człowieka. Oczywiście piękno samo w sobie nie jest niczym złym, jednak w prosty sposób można wykorzystać go do złych celów, szczególnie gdy idzie w parze z pożądaniem, egoizmem i egocentryzmem. Często też obok stoi próżność lub zwykła naiwność, a to również naraża ludzi na niebezpieczeństwo.

Wraz z intrygującą historią, która ma wymowną głębię, czytelnik dostaje naprawdę ciekawą opowieść graficzną. Kreska jest prosta, skupiona na ukazaniu brzydoty świata przedstawionego. Obrazy zawierają tylko trzy kolory. Czerń, biel i brąz. Twórcy operują światłem i cieniem, skupiając się raczej na pierwszym planie i nie szczędząc mu szczegółów. Brzydota bije z każdego kadru, z którą skontrastowane jest magiczne piękno głównej bohaterki.

Piękna to swojego rodzaju analiza kobiecego piękna i tego, co ze sobą niesie. Twórcy w obrazowy sposób ukazują do czego może doprowadzić szaleństwo na punkcie piękna i ideału. Ma ona coś ze współczesnej Femme Fatale, która swoją urodą doprowadza do upadków władców i całych królestw.

Piękna
Scenariusz i rysunki: Kerascoet i Hubert.
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Gatunek: powieść graficzna
Data wydania: 15 kwietnia 2022

 

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Kultura Gniewu

 

 
 

 

 
 
 
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 

 

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.