komiksrecenzja komiks

Gideon Falls. Niegodziwe Światy – recenzja komiksu

Gideon Falls wkracza w finałową rozgrywkę. Zmiany jakie nastąpiły od pierwszego tomu są przeogromne. Od momentu przybycia księdza Freda do miasteczka Gideon Falls, wydarzyło się bardzo wiele, a bohaterowie znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Łącząc swoje siły zniszczyli Czarną Stodołę. Niestety to nie był koniec, a dopiero początek ich problemów.

Jeff Lemire i Andrea Sorrentino kreślą dalsze losy bohaterów Gideon Falls. Niegodziwe Światy, które dostępne są wraz z innymi nowościami na portalu Tania Książka, pokazują co stało się z księdzem Fredem, Angie i Clarą. Trafiają oni do równoległych rzeczywistości, w których losy miasteczka potoczyły się diametralnie inaczej. Ksiądz Fred trafia do cyberpunkowego miasta. Angie musi przetrwać w rządzonym przez policję Gideon Falls, a Clara trafia do miasteczka rodem z Dzikiego Zachodu. Niestety za każdym z nich podąża zło, w postaci uśmiechniętego człowieka, które rozlewa się po człowieczeństwie niczym najbardziej zaraźliwa choroba.

Gideon Falls z każdym zeszytem jest coraz bardziej przerażający. Gdy już sądziliśmy, że wszystkie karty zostają odkryte, a historia zmierza w określonym kierunku, twórcy wywracają wszystko do góry nogami. Czarna Stodoła, która miała być złem samym w sobie, okazuje się więzieniem, które to zło trzymało w ryzach. Teraz gdy to więzienie zostało zniszczone, zło rozlewa się po wszystkich światach. Ratunek jest jeden – Norton. Niestety po wybuchu nikt nie wie gdzie się podział.

Historia jest mocna, wyrazista i przerażająca

Opowieść połączona z obłędnymi grafikami Sorrentino daje naprawdę piorunujący efekt. Klimat się jednak nie zmienia, jak również graficzna forma tej historii. Obrazy są niepokojące, a momentami wzbudzające lęk i przerażenie.  Same kadry też wyrywają się wszelkim schematom, załamując rzeczywistość i wprowadzając odrobinę psychodelii, wywołując momentami wręcz mistyczne doznania. Cechą charakterystyczną są wielobarwne i zmiennokształtne obrazy, które sprawiają, że nasz mózg wariuje, szczególnie gdy jest wrażliwy na tego typu bodźce. 

Gideon Falls przechodzi swojego rodzaju metamorfozę, która oczywiście tworzy swojego rodzaju całość. Początek jednak to bardziej mroczny kryminał z elementami fantastyki. Z każdym tomem twórcy jednak idą dalej i przeobrażają swoją historię w horror. Rozwijają się też bohaterowie, którzy już pogodzili się ze swoimi rolami, jakie muszą odegrać w tym wieloświatowym teatrze. Zagadką tylko nadal pozostaje Norton, który już nie wydaje się niewinną ofiarą.

Finałowy tom na pewno rozwieje wątpliwości czytelników co do osoby Nortona. Jednak zanim to nastąpi pozostaje nam spędzić wyjątkowo mroczny czas na przygodach pozostałej trójki bohaterów, którzy muszą pokonać wiele przeciwności, aby w końcu móc się z tajemniczym i niebezpiecznym, uśmiechniętym człowiekiem, który jak się okazuje jest prastarym złem, uwięzionym w czarnej stodole.

Gideon Falls. Niegodziwe Światy
Cykl: Gideon Falls. Tom 5
Twórcy: Jeff Lemire, Andrea Sorrentino, Dave Stevart
Wydawnictwo: Mucha Comics
Gatunek: komiks, horror
Data wydania: 30 kwietnia 2021

 

Gideon Falls jest do nabycia w księgarni taniaksiazka.pl

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

 
 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.