komiksrecenzja komiks

Boska komedia Oscara Wilde’a

Non Stop Comics bardzo chętnie wydaje na polskim rynku artystów hiszpańskojęzycznych, ma w swojej ofercie zresztą bardzo zróżnicowane tematycznie i gatunkowo tytuły. Są wśród nich Patria na podstawie prozy Fernando Aramburu, Jazz Maynard, Infidel czy Torpedo 1972. Teraz do tych pozycji dołączył najważniejszy hiszpański komiks 2020 roku – Boska komedia Oscara Wilde’a autorstwa Javiera de Isusi.

Fabuła tej opowieści koncentruje się na ostatnich latach życia legendarnego autora i rozpoczyna się zaraz po opuszczeniu przez niego więzienia, do którego trafił w wyniku oskarżenia o kontakty homoseksualne. W 1987 roku Wilde jest już podupadłym na zdrowiu człowiekiem o zniszczonej reputacji. Zmieniwszy nazwisko na Sebastian Melmoth wyrusza do Paryża, gdzie spędza ostatnie lata swojego życia.

To właśnie ten okres przedstawia na kartach swojego biograficznego komiksu Javier de Isusi. Z jednej strony – ukazuje codzienność twórcy Portretu Doriana Greya: jego problemy z alkoholem czy zmaganie się z odrzuceniem przez społeczeństwo; z drugiej – składa wyraźny hołd twórczości Wilde.

Jednocześnie, gdzieś na głębszej płaszczyźnie, Isusi wprowadza czytelnika w nieco oniryczną atmosferę, pozostawiając odbiorcy pole do refleksji i własnej interpretacji. Z kolei trudną tematykę i depresyjną opowieść stale kontruje wyrazistym i specyficznym humorem.

Warto podkreślić wydanie komiksu, który przepięknie prezentuje się w twardej oprawie z bardzo specyficznymi, ale robiącymi wrażenie monochromatycznymi ilustracjami.

Komiks Javiera de Isusi to podszyta fikcją opowieść biograficzna, a zarazem hołd złożony wybitnemu autorowi, z którym życie obeszło się bardzo ciężko. Na kartach komiksu Oscar Wilde pozostaje jednak w jakimś sensie aktorem, który do swojego końca będzie grał przed przyjaciółmi, przed mieszkańcami Paryża, być może przed samym sobą. 

Autor: Javier de Isusi
Tłumaczenie: Karolina Jaszecka
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Data premiery: grudzień 2021

 
Egzemplarz można nabyć na Non Stop Comics
 

 

https://nonstopcomics.com
 

 

 
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 

 

 

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.

Krzysztof Strzelecki

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.