M. John Harrison. Urządzenie Centauryjskie – recenzja

Urządzenie Centauryjskie to kolejna już odsłona klasycznych powieści science fiction, zaprezentowana w ramach cyklu Wydawnictwa MAG Artefakty. Jej autorem jest Michael John Harrison, brytyjski twórca science fiction i fantasy. Autor kilku powieści i kilkudziesięciu opowiadań. Jego twórczość nagrodzona została kilkoma nagrodami, w tym nagrodą Arthura C. Clarke’a i Philipa K. Dicka.

Urządzenie Centauryjskie, które są dostępne wśród innych bestsellerów na taniaksiazka.pl, to historia ukazana w klasycznej konwencji space opery i zarazem prekursor cyberpunka. Bohaterem jest John Truck, kapitan statku kosmicznego i zarazem pół-Centauryjczyk. Jako jeden z ostatnich przedstawicieli swojego gatunku jest dla wielu bardzo ważny. Może on bowiem jako jedyny uruchomić urządzenie centauryjskie – rozumną bombę, która może zakończyć okrutną wojnę. Truck wyrusza więc w odległą podróż, która zakończy się w sposób nieprzewidywalny i zaskakujący.

Na początku trzeba zaznaczyć, że mimo iż historia to z założenia space opera, to całość nie jest tu cukierkowa, błyszcząca i niesamowita. Pierwsze co czytelnikowi rzuca się w oczy to ponurość, gorycz i melancholia. Większość scen rozgrywa się w miejscowych spelunkach, w zdemolowanych pokojach czy na komisariatach policji. Bohaterowie to degeneraci, ćpuny, bandyci, prostytutki i wszelkiej maści przegrywy. Obraz ten przypomina raczej anty kosmiczną operę.

Świat przedstawiony umiejscowiony jest w przyszłości, ale społeczeństwo jest sto lat za murzynami. Przyszłość ta jest pozbawiona sensu i nadziei. Świat zdominowany jest przez wielkie siły rządzące światem i walczące między sobą (judaizm i islam), a bohater, którego raczej możemy określić mianem antybohatera mimo, że chce nie może uczynić świata lepszym. Stąd taki finał tej historii, a nie inny. Nie zdradzę go tu, ale powiem, że zaskakuje.

Urządzenie Centauryjskie to brutalna, ponura i przepełniona melancholią kosmiczna opera, będąca zarazem protoplastą bardzo popularnego w cyberpunka. W tym przypadku jednak mamy do czynienia z większą ilością „punk” niż „cyber”. Całość zaś napisana jest otwartym, przystępnym stylem, z małą ilością słów i ogromnie ważnym przekazem. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów science fiction.

Urządznie Centauryjskie
Autor: M. John Harrison
Gatunek: science fiction
Wydawnictwo: Mag
Seria: Artefakty
Data premiery: 14 stycznia 2022

Książkę „Urządzenie Centauryjskie” można kupić w księgarni internetowej Tania Książka

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? OBSERWUJ TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.