komiksrecenzja komiks

Daphne Byrne – recenzja komiksu

Daphne Byrne to piąta część serii Hill House Comics, stworzonej przez Joego Hilla, który jednak nie sygnuje każdego komiksu swoim nazwiskiem. W tym przypadku twórcami są Laura Marks i Kelly Jones, którzy ukazują historię tytułowej Daphne Byrne, pogrążonej w żałobie po stracie ojca i borykającą się z nieradzącą sobie z żałobą matką. Ten i inne komiksy można nabyć w księgarni Tania Książka.

Akcja rozgrywa się na przełomie wieków w Nowym Jorku. Rozwijająca się metropolia nie jest miejscem szczęśliwym na Daphne Byrne. Dopiero co straciła ojca, a pogrążona w żałobie matka staje się celem grupy spirytualistycznej, twierdzącej, że mogą nawiązać kontakt ze zmarłymi. Gdy Daphne chce wyrwać matkę z pod wpływu potencjalnych oszustów, w ich domu pojawia się ktoś lub coś. Jakie są jej zamiary? jakie są zamiary szalonej grupy okultystów? Daphne staje w sytuacji, w której będzie musiała się nie tylko zmierzyć  z demonem, ale i ludźmi którzy nie cofną się przed niczym, aby osiągnąć swój mroczny cel.

Mocną stroną historii Laury Marks jest mroczny, wiktoriański klimat. Mimo, że akcja rozgrywa się w Nowym Jorku to czytelnik odnosi wrażenie, że znajduje się na angielskiej prowincji, w klasycznym dworze. Przełom wieku XIX i XX to przede wszystkim wzrost zainteresowania spirytualizmem i wszelkiego rodzaju sferą duchową i wiarą w siły nadprzyrodzone. Nic więc dziwnego, że autorka w tym czasie umieszcza swoją opowieść, łącząc ją z szaleństwem kobiety będącej w żałobie po stracie męża i okraszając ją klasycznymi motywami i schematami.

W efekcie dostajemy intrygującą historię, które jednak nie zaskakuje czytelnika niczym nowym. Co ciekawe, podczas lektury można odnieść wrażenie, że historia ta ukazuje wydarzenia sprzed ponad stu lat, ale faktycznie wtedy została napisana. Niczym klasyczne powieści grozy znanych autorów z tamtego okresu.  Ten chwyt daje kilka dodatkowych punktów dla tej historii, która bardziej stawia na budowanie grozy poprzez swojego rodzaju postrzeganie zjawisk nadprzyrodzonych, wzbudzających fascynacje i niepokój, niż na współczesnych straszeniu czytelnika.

Wymowne w tej kwestii poszczególne kadry tego albumu. Już sama okładka potrafi wzbudzić wewnętrzny lęk. Postać kryjąca się za główną bohaterką przeraża samym spojrzeniem. Wiktoriański klimat wylewa się niemal z każdego kadru. Jest tu mrocznie i przerażająco. Kreska podobnie jak sama historia idealnie oddaje klimat przełomu wieków. Dużo zbliżeń na postacie, z których wylewają się przerażające rysy twarzy. W kadrach zarysowanych jest mnóstwo szczegółów, a kolory pogłębiają tylko mrok i wszechobecny lęk.

Daphne Byrne to historia mroczna, trochę dziwna i wzbudzająca lęk. Może trochę nafaszerowana schematami, ale idealnie oddająca klimat czasów, w których została osadzona. Może nie jest to najlepsza część cyklu, ale potrafi wciągnąć i przerazić. Na pewno zrobi wrażenie na fanach klasycznych powieści grozy z XIX wieku.

Daphne Byrne
Twórcy: Laura Marks, Kelly Jones, Michelle Madsen
Seria: Hill House Comics
Wydawnictwo: Egmont
Gatunek: horror, komiks
Data wydania: 19 stycznia 2022

 

Komiks „Daphne Byrne” dostępny jest w księgarni Tania Książka

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

 
 

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.