komiksrecenzja komiks

II Wojna Zwiastunów – recenzja komiksu

Na polskim rynku komiksowym pojawiła się kolejna historia z universum Valiant wydana nakładem wydawnictwa Kboom, które do tej pory wydało Walecznych, Bloodshot Odrodzenie i X-O Manowar. II Wojna Zwiastunów ukazuje konflikt pomiędzy ludźmi obdarzonymi super mocami a rządem Stanów Zjednoczonych.

Zwiastuni to metaludzie, których najprościej można porównać do mutantów z uniwersum Marvela. Wykorzystywani przez rząd USA, w pewnym momencie stają się zagrożeniem. Próba ich eliminacji doprowadza do konfliktu na polu rząd i Livewire. Bohaterka, która niegdyś sama była na usługach rządu, w obronie młodych Zwiastunów pogrąża Amerykę w ciemnościach. W tym momencie wszyscy superbohaterowie muszą opowiedzieć się po jednej ze stron. Tak dochodzi do brutalnego konfliktu, gdzie Livewire, Bloodshoot i pozostali Zwiastuni stają na przeciwko X-O Manowara, Ninjaka i korpusu HARD.

Dochodzi do bratobójczej walki, w której nikt nie bierze jeńców. Trup ściele się gęsto. Każda ze stron chce osiągnąć swój cel za wszelką cenę. W najgorszej sytuacji są bohaterowie, którzy w pewnym stopniu identyfikują się z racjami każdej ze stron, a nie zgadzają się z formą walki. Niestety tu najbardziej pokrzywdzenia są niewinni ludzi, którzy w wyniku działań obu stron tracą zdrowie lub życie.

Historia Matta Kindta jest na swój sposób intrygująca. Najmocniejszą jej stroną jest bezkompromisowość. która chyba cechuje całe uniwersum Valiant, a przynajmniej te historie, które do tej pory ukazały się nakładem wydawnictwa Kboom. Niestety zeszyty, które do tej pory ukazały się nie pozwalają poczuć głębi historii Kindta. Nie jesteśmy w stanie w pełni poczuć pełnych relacji między poszczególnymi bohaterami. Ich problemy nie mają głębi, a działania Livewire sprowadza się do zwykłych działań terrorystycznych. Czy ochrona kilkunastu osób może sprowadzić zagrożenie na miliony? To jednak są dywagacje na temat moralności postępowania poszczególnych bohaterów. Z drugiej strony może tak właśnie miało być. Wydaje mi się jednak, że gdyby trochę rozbudować ten ewent, na pewno zyskał on by sporo.

Mocną stroną ukazanych tu wydarzeń na pewno jest strona graficzna. Rysunki robią spore wrażenie i w pełni nadążają za dynamicznymi momentami tej wojny. W zależności od zeszytu i twórcy, który odpowiedzialny był za obrazy, dostajemy przede wszystkim lekko malarski styl, który pewnym scenom nadaje wręcz majestatu.

II Wojna Zwiastunów to niemal zamknięta historia, która raczej przeznaczona jest dla fanów Valianta. Z jednej strony bezkompromisowa rozrywka, skierowana do starszych odbiorców, a z drugiej hermetyczna historia, której w pełni nie jesteśmy w stanie doświadczyć. Znajomość wcześniejszych zeszytów z uniwersum na pewno diametralnie zmieniłaby odbiór całej historii i pozwoliła wyciągnąć z niej wiele smaczków. A tak dostajemy przyzwoitą historię, którą raczej potraktujemy jako ciekawą i bezkompromisową rozrywkę.

II Wojna Zwiastunów
Twórcy: Matt Kindt, Eric Heisserer, Tomas Giorello, Raul Allen, Patricia Martin, Adam Pollina, Renato Guedes, Diego Rodriguez
Uniwersum: Valiant
Wydawnictwo: Kboom
Gatunek: komiks, science fiction, superbohaterowie, akcja
Data wydania: 3 grudzień 2021

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu KBOOM

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.