HistoriakomiksKryminalna Kulturacjarecenzja komiks

Bradl. Cykl II. Tom 1 – recenzja

Kazimierz Leski ps. Bradl to polski inżynier i wynalazca, a także szpieg i żołnierz AK oraz powstaniec warszawski. Jako pilot został zestrzelony na początku wojny przez Armię Czerwoną, a wzięty do niewoli szybko z niej uciekł. Gdy znalazł się w Warszawie, włączył się do polskiej konspiracyjnej organizacji wywiadowczej Muszkieterzy, w której pełnił funkcję szefa komórki kontrwywiadu tej organizacji.

To właśnie na tym epizodzie opierał się pięciotomowy cykl o jego przygodach stworzony przez Marka Oleksickiego i Tobiasza Piątkowskiego. Teraz przyszłą pora na drugi cykl, zapoczątkowany misją szpiegowską we Francji. Kazimierz Leski rozpoczyna swoją najtrudniejszą misję. Tym razem będzie pozbawiony wsparcia i zmuszony działać wśród ludzi, którzy niekoniecznie popierają walkę z Niemcami. Słoneczne plaże Cannes czy eleganckie gmachy Paryża kryją tyle samo niebezpieczeństw co ulice okupowanej Warszawy.

W okupowanej Warszawie, 1942 roku Kazimierz Leski staje przed wyzwaniem, które rzuca na szalę jego życie. Ma nawiązać kontakt z sojusznikami na Zachodzie, wypełniając misję o znaczeniu krytycznym dla polskiego ruchu oporu. Doświadczenie szpiegowskie Leskiego i biegła znajomość języków czynią go idealnym kandydatem do tego zadania. Ale jego plan wykracza poza schematy. Postanawia on przemierzać okupowaną Europę w przebraniu… niemieckiego generała.

Fałszywe dokumenty i brawura to narzędzia, które mogą okazać się niewystarczające w starciu z przebiegłym agentem Gestapo depczącym mu po piętach. Sytuacja Leskiego komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w Paryżu poznaje piękną piosenkarkę. Spotkali się już wcześniej, jednak los sprawił, że ich drogi się rozeszły.

Komiks Olesickiego i Piątkowskiego charakteryzuje się przede wszystkim bardzo dynamiczną akcją. Nie ma tu miejsca na zastoje. Twórcy nie bawią się w zbędne zapychacze, które miałyby znacząco wydłużyć całą historię. W zamian dostajemy pędzącą akcję z mnóstwem czystej przygody. Całość okraszona jest dodatkowo ciekawymi i nierzadko ciętymi dialogami oraz sporą dawką brutalności. Sama historia też jest intrygująca, choć momentami można odnieść wrażenie lekkiego chaosu. Nie przeszkadza to jednak łatwo odnaleźć się w tej opowieści, z zapartym tchem śledząc przygody Bradla.

Oprawa graficzna zachwyca dopracowaniem i klimatem. Doświadczeni twórcy stworzyli obrazy, które przyciągają wzrok i nie pozwalają pozostać obojętnym. Dominuje gangsterski styl rodem z mrocznych filmów noir, idealnie pasujący do konspiracyjnej działalności bohaterów. Choć momentami przerysowany, nadaje całości mrocznego, komiksowego klimatu. Ciemne kolory, z przewagą szarości i czerni, potęgują ten efekt.

Bradl to komiks, który zarówno sprawdza się jako czysta rozrywka, jak i historia o walorach edukacyjnych, szczególnie, że początek poprzedzony jest wstępem historyka, Sebastiana Pawlina, dotyczącym okupacji w Europie Zachodniej i zdjęciami Paryża. Czyta się go jednym tchem, płynnie przechodząc od tekstu po obrazy. Mimo iż fabuła jest fikcyjna, to opiera się na wydarzeniach historycznych, co nadaje tylko dodatkowej pikanterii. Polecam.

Bradl. Cykl II. Tom 1
Scenariusz: Tobiasz Piątkowski
Rysunki: Marek Oleksicki
Wydawnictwo: Egmont
Gatunek: powieść graficzna
Data wydania: 27 wrzesień 2024


Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.