HistoriaKsiążkirecenzja książka

Frank McDonough. Czas Hitlera. Klęska 1940 – 1945 – recenzja

Frank McDonough to brytyjski historyk, uznawany za autorytet w swojej dziedzinie. Równocześnie jest także pisarzem i autorem wielu cenionych książek, głównie dotyczących Trzeciej Rzeszy. Wśród nich znalazły się Gestapo. Mity i prawda o tajnej policji Hitlera, a także dwuczęściowa publikacja Czas Hitlera ukazująca wzlot i upadek Trzeciej Rzeszy pod rządami Adolfa Hitlera. Pierwsza część, Triumf 1933 – 1939, niedawno ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis. Teraz możemy nabyć tom drugi: Klęska 1940 – 1945.

Postać Hitlera jest w mniejszym lub większym stopniu znana każdemu. Na jego temat powstało całe stosy publikacji, analiz i prac naukowych. Człowiek, który w swoich czasach stał się swojego rodzaju fenomenem, porwał za sobą naród pogrążony po klęsce pierwszej wojny światowej. Mimo wielu przeciwności stał się przywódcą, który w kilka lat ponownie z Niemiec uczynił potęgę. Jednak ten przywódca niemieckiego narodu równolegle stał się jednym z największych zbrodniarzy w dziejach świata. Niemcy pod jego rządami eksterminowały miliony ludzi w całej Europie, w tym Polaków i obywateli polskich.

To właśnie ten okres opisuje druga część publikacji Franka McDonougha. Autor szczegółowo ukazuje wydarzenia od roku 1940 do samobójczej śmierci Fuhrera. Obraz ten to nie tylko szczegółowe, czy wręcz encyklopedyczne opisy o chronologicznej strukturze. Publikacja ta wzbogacona jest o relacje naocznych świadków, materiały prasowe, listy i wspomnienia. Nie brakuje tu mnóstwa fotografii z tamtego okresu, które ukazują głównie brutalność działań Niemców i pozawala spojrzeć innym okiem na tamte czasy.

Publikacja McDonougha napisana jest w sposób błyskotliwy i wciągający. Pierwszy tom ukazywał brutalność Trzeciej Rzeszy wobec własnego narodu. Tom drugi ukazuje realizację szalonej wizji Hitlera, którą napędzała słabość Aliantów. Szaleństwo to jednak szybko przeradza się w upadek. Proces ten szczegółowo opisuje autor na nowo odkrywając wiele tajemnic z tamtego okresu i kreśląc zaskakujący, porażający i wstrząsający obraz potwora, który zamienił w piekło życie milionów ludzi na Ziemi.

Czas Hitlera. Klęska 1940 – 1945 to świetnie napisana książka, dedykowana zwykłemu odbiorcy, pragnącemu poszerzyć swoją wiedzę na temat drugiej wojny światowej ukazanej z perspektywy Trzeciej Rzeszy i jej Fuhrera. W połączeniu z pierwszym tomem dostajemy fascynujący, choć makabryczny obraz jednego z największych zbrodniarzy ubiegłego wieku.

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

http://www.rebis.com.pl/

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.