Czytaj Koloruj Rozwiązuj. Mando i Gogu, Czarna Wdowa, Shang-Chi i Legenda Dziesięciu Pierścieni), Avengers – recenzja

Kiedy byłam dzieckiem, uwielbiałam spędzać czas nad gazetkami i książkami z łamigłówkami. Kiedyś „na topie” były przede wszystkim te, opisujące przygody Myszki Miki i Kaczora Donalda. Dziś wybór tego typu pozycji jest znacznie szerszy. Niedawno w moje ręce wpadły cztery książki z serii Czytaj Koloruj Rozwiązuj, opublikowane przez Wydawnictwo Olesiejuk skierowane dla nastolatków. Dziś chciałam się z Wami podzielić moją opinią na ich temat.

Star Wars: The Maldalorian. Mando i Gogu

Pierwsza kolorowanka z zadaniami nosi tytuł Mando i Gogu. I to o tych właśnie postaciach ona opowiada. Jest osadzona w uniwersum Gwiezdnych Wojen i skupia się na historii, znanej nam z serialu Mandalorian. W książce znajdziemy krótkie opisy fabularne oraz strony przedstawiające najważniejsze postaci, wraz z ich imionami. Wszystko w formie kolorowanki, którą możemy wypełnić barwami według własnego uznania. W drugiej części książeczki znajdziemy liczne łamigłówki. Ćwiczą one spostrzegawczość, umiejętność logicznego myślenia, zdolności manualne i wiele więcej. 

Marvel

Pozostałe trzy kolorowanki to książki osadzone w uniwersum Marvela. W przeciwieństwie do poprzedniczki są one skierowane moim zdaniem do nieco starszych odbiorców. Moja opinia oparta jest na poziomie trudności łamigłówek. W dwóch książkach (Avengers oraz Shang-Chi i Legenda Dziesięciu Pierścieni) znajdziemy też dużo więcej tekstu, niż w Mando i Gogu.

Czarna Wdowa

Pierwsza z Marvelowskich kolorowanek to Czarna Wdowa. Dzięki krótkim opisom obrazków czytelnicy poznają historię Nataszy Romanow od czasów jej młodości, aż do okresu, gdy była już jednym z Avengersów. Oprócz ciekawego opowiadania, w książce zamieszczone zostały różnego rodzaju szarady słowne, logiczne, testy wiedzy i spostrzegawczości. Znalazło się tu też miejsce na zadania wymagające kreatywności.

Shang-Chi i Legenda Dziesięciu Pierścieni

W tej kolorowance również na początku pojawia się historia bohatera filmu. Druga część książeczki to zadania do rozwiązania – łączenie kropek, labirynt, znajdowanie różnic, wykreślanka, test wiedzy o bohaterze, ale i zadania pojawiające na rysowaniu, podążaniu po linii, układaniu anagramów i inne szarady.

Avengers

Ostania z kolorowanek z serii Czytaj Koloruj Rozwiązuj to Avengers. W przypadku tego tytułu jesteśmy wrzuceni od razu w wir walki między grupą superbohaterów a czarnymi charakterami. Po stronie sprzymierzeńców Thanosa spotykamy Proximę Midnight i Corvusa Glaiva. Avengersi, których starcia możemy śledzić, to bohaterowie znani z filmów, ale nie tylko. Hulk, Ant-Man, Kapitan Marvel, T’Challa, Shuri – to tylko część postaci, które obserwujemy. Również ta książeczka zawiera mnóstwo ciekawych i różnorodnych łamigłówek. Poza klasycznymi, takimi jak krzyżówka, rysowanie po kratkach, dorysowywanie drugiej połowy obrazka, znajdziemy tu też inne, oryginalne zadania. Mnie najbardziej do gustu przypadło polecenie, żeby zaprojektować swój własny symbol superbohatera. 

Seria kolorowanek Wydawnictwa Olesiejuk to rewelacyjna lektura i świetny sposób na oderwanie dzieciaków od ekranów. Interesujące opisy fabularne, szczegółowe, wiernie odzwierciedlające fabułę rysunki, a także wciągające łamigłówki to ogromne zalety tytułów z serii. 

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.