Injustice. Bogowie pośród nas: Rok Pierwszy – recenzja

Injustice to komiksowa seria stworzona przez Toma Taylora na podstawie gry komputerowej pod tym samym tytułem, której akcja rozgrywa się pięć lat przed rozpoczęciem fabuły gry. Album, w którym spełnia się najczarniejszy sen Batmana, ukazał się nakładem wydawnictwa Egmont, a kupić go można wraz z innymi nowościami w księgarni Tania Książka.

Dwóch największych bohaterów ziemskich, Batman i Superman już nie jeden raz stawało na przeciw siebie. Tym razem początkiem rywalizacji dwóch superbohaterów jest śmierć ukochanej Lois i ich nienarodzonego dziecka. Superman w wyniku tej tragedii oszalał z wściekłości. W furii zabija z zimną krwią Jokera, który przyczynił się do jej śmierci jak i kilku milionów mieszkańców Metropolis.

Wydarzenie to jest zaczątkiem przemiany wewnętrznej Supermana, który zaczyna dostrzegać, że najlepiej wie co jest dobre dla ludzkości. Co najciekawsze łatwo przekonuje do swoich racji kilku członków Ligi Sprawiedliwości. Wśród nich są Wonder Woman, Shazam, Cyborg, Green Lantern i Flash. Zaczynają rozwiązywać światowe konflikty na własną rękę, co oczywiście nie podoba się wielu światowym przywódcom. Przeciwnikiem takich rozwiązań jest również sam Mroczny Rycerz, który obawia się, że Superman i jego liga staną się absolutnymi władcami świata. Od tej pory powstrzymanie byłego przyjaciela stanie się niemal obsesją Batmana, która przerodzi się w otwartą wojnę.

Tom Taylor ukazuje historię, która na pewno frapowała niejednego fana komiksowych historii ze stajni DC. Taki kierunek wydarzeń zawsze tlił się też w głowie Batmana, który od momentu poznania przybysza z Kryptona szykował się na konfrontację z nim. Niestety gdy czarny scenariusz się ziścił, okazało się, że nie wszystko idzie po myśli Rycerza Gotham.

Injustice to komiks przede wszystkim czysto rozrywkowy, chociaż gdzieś pomiędzy kolejnymi kadrami przewijają się trudne pytania dotyczące między innymi postrzegania sprawiedliwości. Pada także uniwersalne pytanie, czy można zabić jednego człowieka aby ocalić miliony. Na tym tle pojawia się konflikt między Batmanem i Supermanem. Ten drugi uważa, że gdyby Batman zabił wcześniej Jokera, a nie bawił się z nim w kotka i myszkę, to nie doszłoby do tak wielkiej tragedii i nie byłoby całej tej sytuacji.

Historia ciekawa i na swój sposób intrygująca, a na pewno niosąca ze sobą ogromny ładunek emocjonalny. Niestety graficznie bardzo nierówna. Podzielona jest na części, za które odpowiadają inni artyści. Różnorodność jest spora i w zależności od gustu każdemu może podobać się inna kreska i styl. Dla mnie na pewno wyróżnia się część jedenasta, z udziałem Lobo i wyeksponowanymi szarościami.

Injustice. Bogowie pośród nas: Rok Pierwszy to historia, która pozwala spojrzeć na niektórych bohaterów z innej perspektywy. Szczególnie zaskakująca jest postawa Wonder Woman, która mocno podsyca działania Supermana. To się podoba, a zarazem potrafi zaciekawić. Szczególnie zaczyna interesować kierunek jaki cała historia obierze. Nikogo do niej szczególnie mocno nie trzeba przekonywać, gdyż jest to towar, który sprzedaje się sam.

Injustice. Bogowie pośród nas – 1 – Rok pierwszy
Twórcy: Tom Taylor, Jheremy Raapack, Mike S. Miller, Bruno Redondo, Axel Gimenez, Xermanico i inni.
Seria: Injustice
Wydawnictwo: Egmont
Gatunek: komiks, superbohaterowie
Data wydania: 29 września 2021

Injustice. Bogowie pośród nas – 1 – Rok pierwszy można nabyć na portalu taniaksiazka.pl

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI CIEKAWYCH KOMIKSÓW? OBSERWUJ TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.