KsiążkiKsiążki nowości

Zapowiedź książki – Krótka historia o długiej miłości

Już w Walentynki, 14 lutego, nakładem Wydawnictwa Znak światło dzienne ujrzy książka Angeliki Kuźniak i Eweliny Oboładze Krótka historia o długiej miłości.

Walentynki do doskonała okazja, by przypomnieć historię dwojga ludzi, których uczucie zaskoczyło w najmniej oczekiwanym momencie i miejscu – w stalinowskim więzieniu. Tam poznali się i pobrali Wiesława i Jerzy Śmiechowscy.

Na początku rozmawiali przy użyciu alfabetu Morse’a. Kawałkiem metalu lub zgiętym palcem stukali w dzielącą ich ścianę. Pewnej nocy ona opowiedziała mu całą historię Tristana i Izoldy.

Gdy przeniesiono ich do innych więzień, pisali do siebie listy. W jednym tak Ju pisał do Małej: „Cóż za radość szalona – otrzymałem dwa listy od Ciebie. Dwa nowe strumienie otuchy…”.

Pierwszy raz – bez krat, siatek i zasuw – zobaczyli się na swoim ślubie.

Mała i Ju to pseudonimy konspiracyjne Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego – dwojga żołnierzy Polski Podziemnej walczących z niemieckim okupantem. Za działalność niepodległościową po

II wojnie światowej zostali skazani na lata stalinowskiego więzienia. Tam właśnie się w sobie zakochali.

Angelika Kuźniak – reporterka, autorka bestsellerów: Marlene, Papusza, Czarny Anioł, Stryjeńska. Diabli nadali. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, laureatka Nagrody im. Barbary Łopieńskiej. W 2016 była nominowana do Nagrody Literackiej Nike.

Ewelina Karpacz-Oboładze – reporterka Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Współautorka (wraz z Angeliką Kuźniak) bestsellerowej książki Czarny Anioł.

mecha1 Administrator