hotKryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Małgorzata Oliwia Sobczak. Biel – recenzja

Małgorzata Oliwia Sobczak znowu to zrobiła. Po rewelacyjnej Czerwieni i świetnej Czerni, stworzyła kolejną powieść, od której nie sposób się oderwać. Biel to trzecia już część serii Kolory zła. Wszystko wskazuje na to, że będzie ona ostatnim tomem cyklu. Jeśli to prawda, jest to fantastyczne domknięcie. Ja jednak przyznam, że żywię nadzieję na więcej.

Delegacja prokuratora Leopolda Bliskiego dobiegła końca. Kolejna spektakularnie rozwiązana sprawa, tym razem w niewielkich Kartuzach, stała się przepustką do powrotu do Sopotu. To tutaj główny bohater powieści Biel czuje się najlepiej. Tym razem będzie on musiał rozwiązać sprawę tajemniczego samobójstwa młodej kobiety. 

Jak zwykle polska pisarka przenosi czytelników nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie. Fabuła powieści łączy teraźniejszość z latami 80 XX wieku. Małgorzata Oliwia Sobczak przedstawia nam szczegóły dwóch zbrodni. Czy łączy je wyłącznie fakt, że ofiarami były młode kobiety, które przed śmiercią doświadczyły przemocy, o czym dobitnie świadczą ślady znalezione na ich ciele? M.in. tego musi dowiedzieć się prokurator Leopold Bliski. Rozpoczynając śledztwo, mężczyzna nie wie jeszcze, że będzie to najprawdopodobniej najtrudniejsza sprawa w jego karierze. Kolejne odkrywane poszlaki i sieci powiązań sprawią, że główny bohater powieści Biel znajdzie odpowiedzi nawet na te pytania, które do tej pory obawiał się zadać.

Nowa powieść opublikowana przez wydawnictwo W. A. B. przyciąga nie tylko świetną fabułą. Biel to książka, która ma w sobie wszystko to, co powinno charakteryzować dobrą powieść kryminalną. Jej bohaterowie to złożone, interesujące postaci z krwi i kości. Mają zalety, ale i wady. Zdarzają im się upadki. Bywa, że sami nie wiedzą, jak poradzić sobie z kłopotami. Dają się ponieść emocjom. Czasem starają się udawać, że problemy nie istnieją. Przy tym wszystkim są oni też świątyni w tym co robią. 

Doskonale widać to zwłaszcza na przykładzie prokuratora Leopolda Bliskiego. W obliczu wyzwania, jakim jest nowa sprawa, jego umysł pracuje na najwyższych obrotach. Mężczyzna wciąż „mieli” zdobyte informacje, starając się połączyć pozornie zupełnie niezwiązane ze sobą tropy. Czy w efekcie uda mu się znaleźć odpowiedzi na dręczące go pytania? Osoby, które poznały już głównego bohatera serii Kolory zła, nie mają chyba co do tego wątpliwości.

Autorka książki wyspecjalizowała się w pełnych detali opisach otoczenia. Choć zwykle są one dla mnie męczące w czasie czytania, tym razem mi nie przeszkadzały. Dodatkowo niewątpliwie tak szczegółowa charakterystyka otoczenia będzie miłym akcentem dla osób, które znają i lubią nadmorskie miejscowości, takie jak Sopot czy Kartuzy. 

Jeśli jesteście fanami literatury kryminalnej, ale jeszcze nie mieliście okazji poznać twórczości Małgorzaty Oliwii Sobczak, premiera Bieli to znakomita okazja, by to zmienić. Po powieść można sięgnąć bez znajomości poprzednich części cyklu. W każdej z nich mamy do czynienia z innymi sprawami. Oczywiście dużo przyjemniej jest spotkać się z postaciami, które już znamy i lubimy. I dlatego polecam nie tylko ostatnia część serii, ale też poprzednie Kolory zła.

Biel
Autor: Małgorzata Oliwia Sobczak
Gatunek: kryminał, sensacja
Wydawnictwo: W. A. B.
Data premiery: 19 maja 2021

 

 
 
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? OBSERWUJ TĘ STRONĘ:
 
 

 

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.