filmrecenzja filmu

Judasz i Czarny Mesjasz – recenzja DVD

W czerwcu na DVD trafiła do polski oscarowa produkcja Judasz i Czarny Mesjasz opowiadająca o losach amerykańskiego aktywisty Freda Hamptona, który w grudniu 1969 roku poniósł śmierć w wyniku strzelaniny w siedzibie zarządzanego przez niego ruchu Czarnych Panter.

To, co prezentuje reżyser, Shaka King, to filmowa opowieść o tym, jak doszło do tych tragicznych wydarzeń. Przenosimy się do Illinois lat 60. ubiegłego wieku i poznajemy młodego chłopaka, który swoim zaangażowaniem w sprawy czarnoskórych obywateli oraz wyjątkową charyzmą, potrafił porywać tłumy. Zważywszy więc na jego radykalne poglądy szybko FBI postanowiło znaleźć sposób, aby go uciszyć. Tak na scenie dramatu pojawił się bliski współpracownik Hamptona – William O’Neal, który został informatorem FBI.

Judasz i Czarny Mesjasz otrzymał Złoty Glob oraz dwa Oscary, m.in. za świetną kreację aktorską Daniela Kaluuyi, który wcielił się własnie w rolę Hamptona. Kaluuya wraz ze Lakeithem Stanfieldem, który odgrywa rolę O’Neala dają tutaj brawurowy popis umiejętności, prezentując ciekawy aktorski pojedynek. I właściwie przede wszystkim to dla nich ogląda się ten film, któremu miejscami jednak brakuje nieco dobrej reżyserskiej ręki, scenariusza z odrobinę wyraźniej zarysowanym konfliktem, umiejętności budowania napięcia. 

Nie jest to film bez wad, bywa miejscami przegadany i wyraźnie traci dramaturgię, przypominając bardziej reportaż niż pełnokrwiste kino. Kuleje tu przede wszystkim scenariusz i brak pomysłu na to, jak tę dramatyczną historię przekuć na film. Ale jednocześnie wynagradza te braki wspomnianymi popisami aktorskimi, a warto dodać że na drugim planie są tu też m.in. Jesse Plemons i Martin Sheen.

Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji poznać tej produkcji, to trafiła ona właśnie w Polsce na DVD i Blu-Ray. Ci, którzy chcieliby jeszcze bardziej szczegółowo poznać losy Hamptona, będą mogli obejrzeć dodatkowy materiał – Fred Hampton dla ludzi.

Judasz i Czarny Mesjasz (DVD); Tytuł oryginalny: Judas and The Black Messiah (DVD); Premiera: 16.06.2021; Wytwórnia: Warner Bros.; Gatunek: dramat; Kategoria filmu: fabularny; Reżyser: Shaka King; Scenariusz: Shaka King, Will Berson; Obsada: Lakeith Stanfield, Daniel Kaluuya, Jesse Plemons, Martin Sheen, Terayle Hill; Muzyka: Craig Harris, Mark Isham; Rok produkcji: 2020; Kraj produkcji: USA; Czas trwania filmu: 120 min.; Wersja wydania: 1; Wersje językowe filmu: polska, angielska, francuska, hiszpańska; Dźwięk wersji oryginalnej filmu: Dolby Digital 5.1; Napisy: rumuńskie, polskie, greckie, francuskie, holenderskie, duńskie, fińskie, norweskie, szwedzkie, hiszpańskie; Wersja dla niesłyszących: angielski; Licencja: film do sprzedaży detalicznej bez licencji do wypożyczania; Dodatki: Fred Hampton dla ludzi.

 

Za materiał do recenzji dziękujemy dystrybutorowi Galapagos.
 
 

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.

Krzysztof Strzelecki

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.