komiksKryminalna Kulturacjarecenzja komiks

Bazyliszki. Tom 1 – recenzja

Tobiasz Piątkowski, który zaskoczył czytelników komiksową serią Bradl, powraca z kolejną intrygującą historią. Bazyliszki, bo takim tytułem została opatrzona, nie tylko opowiada o przedwojennej Warszawie, ale osadzona jest w świecie Bradla. Komiks ukazał się nakładem wydawnictwa Egmont i przy udziale Muzeum Powstania Warszawskiego. Bazyliszki można nabyć wśród innych bestsellerów w internetowej księgarni taniaksiazka.pl.

Bohaterem jest Zygmunt. Były żołnierz i weteran wojny polsko-bolszewickiej. Człowiek ten mimo swojego poświęcenia dla ojczyzny, żyje w biedzie, spędzając często noce w parku i żyjąc z tego, co ofiarują mu przechodnie. Pewnego wieczora przypadkiem dostaje się na ekskluzywne przyjęcie podając się za Stefana Starzyńskiego. Jego oszustwo zostaje zdemaskowane przez pewną kobietę. Niestety spotkanie to sprawi, że stanie się celem groźnych ludzi. Nie zdają sobie jednak oni sprawy, z kim zadarli.

Bazyliszki to historia nie tylko konkretnych osób. Jest to także opowieść o stolicy lat trzydziestych ubiegłego wieku. Mozaika jaką tworzyło to miasto jest niesamowita i pełna kontrastów. Biedni i bogaci. Nowoczesność i zacofanie. Policjanci i bandyci. Arystokratki i kobiety lekkich obyczajów. Na tym całym warszawskim koktajlu kładzie się cień bazyliszka, wymownego symbolu warszawskiego gangu.

Sama fabuła tej historii nie jest skomplikowana, a Piątkowski na pewno nie odkrywa od razu wszystkich kart. Czytając pierwszy tom trzeba go analizować przez pryzmat tajemnic i niedopowiedzeń. Liczę, że autor w kolejnych tomach mocniej rozbuduje swoich bohaterów, bo tak naprawdę poza samym miastem, to oni powinni być najmocniejszą stroną tej historii.

Sam układ komiksu jest taki sam jak w przypadku serii Bradl. Zaczyna się od historycznego wprowadzenia. W tym przypadku jest to tekst Jerzego Majewskiego, który w skrócie przybliża nam realia i kontrasty przedwojennej Warszawy. Sama historia narysowana została przez Wiesława Skupniewicza, ilustratora i absolwenta Schola Posnaniensis. Twórca stawia na klasyczną, może lekko przerysowaną kreskę, przez co obrazy są bardzo realistyczne. Zawierają mnóstwo szczegółów, a ich zaletą są monochromatyczne barwy kadrów opierających się głównie na czerni i delikatnych odcieniach niebieskiego i zielonego. Album kończy się dodatkami w postaci dodatkowych rysunków i galerii zdjęć z przedwojennej Warszawy oraz posłowiem autora, Tobiasza Piątkowskiego.

Bazyliszki to komiks bardzo intrygujący, chociaż fabularnie pozostawia nieco do życzenia. Jednak w perspektywie kolejnych tomów jest nadzieja, że rozwinie się to w pożądanym kierunku, szczególnie, że twórca ma dużo większe pole manewru niż w przypadku samego Bradla. Historia ma ogromny potencjał i na pewno zostanie wykorzystany. Jak na razie największą zaletą jest klimat ówczesnej Warszawy i niebanalne rysunki, które tylko potęgują aurę tajemnicy.

Bazyliszki. Tom 1
Twórcy: Tobiasz Piątkowski, Wiesław Skupniewicz
Cykl: Bazyliszki
Wydawnictwo: Egmont, Muzeum Powstania warszawskiego
Gatunek: komiks, kryminał
Data wydania: 19 maja 2021

Komiks Bazyliszki dostępny jest do kupienia na Tania Książka

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.