komiksrecenzja komiks

Porcelana. Wieża z kości słoniowej – recenzja komiksu

Wieża z kości słoniowej to trzeci i zarazem ostatni tom komiksowej serii Porcelana, która od początku ukazywała się nakładem wydawnictwa Non Stop Comics. Twórcy wieńczą w niej historię młodej dziewczyny, która z bezdomnej złodziejki stała się Panią życia i śmierci.

Na przestrzeni lat, które zamykają fabułę tej serii, wydarzyło się bardzo dużo. Większość tych wydarzeń była dramatyczna dla głównej bohaterki i determinowała jej postępowanie i stosunek do świata poza murami jej posiadłości. Sytuacja, w której teraz się znajduje jest wypadkową jej całego życia, a w szczególności z wydarzeń z tomu drugiego. To wtedy ginie jej ukochany, a wojska pewnej niezadowolonej pani generał szturmują posiadłość. W efekcie czego odcina się ona od reszty świata.

Obecna historia rozgrywa się dziesięć lat później. Bohaterka jest matką dwóch niesfornych córek. Jej nieufność wobec świata przekłada się na ich wychowanie. Niestety wrogowie nie śpią. Po okresie pozornego spokoju, zbierają ogromne siły, aby ostatecznie zaatakować i zdobyć królestwo z kości słoniowej. Matka jednak tak łatwo się nie podda. Obrona swoich dzieci, zarówno prawdziwych córek jak i porcelanowych stworów stanie się dla niej obsesją, która niestety skończy się dla niej tragicznie.

Tom trzeci to z jednej strony dobrze napisana historia, przepełniona emocjami, wojną i rodzinnymi problemami. Baśniowa forma jest tylko sposobem na ukazanie prawdziwych ludzkich problemów, szczególnie tych relacjach matka córka. Oczywiście całość okraszona jest mnóstwem fantastyki. Zauważalne są też elementy steampunku. Zrobione jest to jednak w sposób bardzo stonowany i nie przerasta w żaden sposób treści, którą serwuje nam Read.

Wieża z kości słoniowej również robi wrażenie od strony wizualnej. W stosunku do dwóch pierwszych tomów, klimat jest tu dużo mniej mroczny. Chociaż twórcy nadal idą w stronę gotyckiej ekspresji, co wyeksponowane jest prawie każdym kadrem, to same obrazy nie są już tak przerażające. Postacie są dopracowane i wyraziste, kreślone ostrą kreską. Twórcy dbają o szczegóły, zarówno na pierwszym jak i drugim planie.

Finał Porcelany jest na pewno satysfakcjonujący, choć pozostawia lekki niedosyt. Twórcy bowiem nie wszystko wyjaśniają. Aura tajemnicy powiewała nad tą historią od samego początku i taki stan rzeczy ma się do samego końca. Paradoksalnie jest to też pewien atut. Nie wiadomo bowiem co by było, gdyby twórcy zaczęli wszystko wyjaśniać. W tej sytuacji aura tajemnicy, przeplatana gotyckim i mrocznym klimatem, intrygującymi bohaterami oraz ciekawą historią osadzoną w baśniowych realiach daje naprawdę piorunujący efekt, który stawia Porcelanę w czołówce najlepszych powieści komiksowych wydanych na polskim rynku w ostatnim czasie.

Porcelana. Wieża z kości słoniowej
Cykl: Porcelana (tom 3)
Twórcy: Chris Wildgoose, Benjamin Read
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: baśń, komiks
Data wydania: 21 maja 2021

Komiks można zakupić na stronie Non Stop Comics
https://nonstopcomics.com
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.