komiksrecenzja komiks

Bradl. Tom 1 – Recenzja

Kazimierz Leski ps. Bradl to polski inżynier i wynalazca, a także szpieg i żołnierz AK oraz powstaniec warszawski. Jako pilot został zestrzelony na początku wojny przez Armię Czerwoną, a wzięty do niewoli szybko z niej uciekł. Gdy znalazł się w Warszawie, włączył się do polskiej konspiracyjnej organizacji wywiadowczej Muszkieterzy, w której pełnił funkcję szefa komórki kontrwywiadu tej organizacji. To właśnie na tym epizodzie jego życia opiera się powieść graficzna Marka Oleksickiego i Tobiasza Piątkowskiego zatytułowana Bradl.

Akcja tomu pierwszego rozgrywa się na ulicach Warszawy. Leski po ucieczce z niewoli postanawia czynnie włączyć się do walki z okupantem. Szuka kontaktu z podziemiem. Niestety jego porywczy charakter sprawia, że łatwo pakuje się w kłopoty. Pewnego razu idzie na spotkanie z dowódcą konspiracyjnej grupy. Na miejscu okazuje się, że jest to niemiecki oficer, który bardzo szybko zostaje zdekonspirowany przez Leskiego. Dzięki temu Bradl znajduje miejsce w szeregach Muszkieterów dowodzonych przez Stefana Witkowskiego, ale zarazem tworzy sobie śmiertelnego wroga, który prawdopodobnie powróci w kolejnym tomie.

Komiks Olesickiego i Piątkowskiego charakteryzuje się przede wszystkim bardzo dynamiczną akcją. Nie ma tu miejsca na zastoje. Twórcy nie bawią się w zbędne zapychacze, które miałyby znacząco wydłużyć całą historię. W zamian dostajemy pędzącą akcję z mnóstwem czystej przygody. Całość okraszona jest dodatkowo ciekawymi i nierzadko ciętymi dialogami oraz sporą dawką brutalności. Sama historia też jest intrygująca, choć momentami można odnieść wrażenie lekkiego chaosu. Nie przeszkadza to jednak łatwo odnaleźć się w tej opowieści, z zapartym tchem śledząc przygody Bradla.

Zachwyca również strona graficzna. Twórcy wykorzystali swoje doświadczenie i stworzyli przyciągające uwagę obrazy, wobec których ciężko jest przejść obojętnie. Najbardziej rzuca się w oczy gangsterski styl tej historii, rodem z mrocznych filmów noir. Prawdę powiedziawszy dla działalności konspiracyjnej to stylistyka idealna. Można momentami odnieść wrażenie, że całość jesst odrobinę przerysowana, ale przydaje to oczywiście mrocznego, komiksowego klimatu. Dodatkowo ciemne kolory z dominacją szarości i czerni tylko potęgują ten efekt.

Bradl to komiks, który zarówno sprawdza się jako czysta rozrywka, jak i historia o walorach edukacyjnych, szczególnie, że począTobtek poprzedzony jest wstępem profesora Aleksandra Ritchie. To komiks dynamiczny, mroczny, brutalny, wciągający i w pełni oddający czasy niemieckiej okupacji. Czyta się go jednym tchem, płynnie przechodząc od tekstu po obrazy. Mimo iż fabuła jest fikcyjna, to opiera się na wydarzeniach historycznych, co nadaje tylko dodatkowej pikanterii. Polecam.

Bradl. Tom 1
Scenariusz: Tobiasz Piątkowski
Rysunki: Marek Oleksicki
Wydawnictwo: Egmont
Gatunek: powieść graficzna
Data wydania: 23 stycznia 2017

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.