komiksrecenzja komiks

Ram V. Błękit w Zieleni – recenzja

Błękit w Zieleni to historia nauczyciela muzyki i niespełnionego muzyka, a zarazem mroczny i niepokojący portret człowieka dążącego do twórczego geniuszu. Autorem jest młody, wielokrotnie nagradzany twórca komiksów i powieści graficznych – Ram V. Komiks w Polsce ukazał się nakładem wydawnictwa Kboom.

Bohaterem jest Eric Dieter. Ambitny, ale niespełniony saksofonista, który zamiast czarować publiczność swoimi występami, naucza kolejne pokolenie młodych muzyków. Niestety w jego mniemaniu jest to porażka na całej linii. Wszystko ulega zmianie, gdy powraca do rodzinnego miasteczka na pogrzeb swojej matki. W osobliwych okolicznościach znajduje zdjęcie nieznanego jazzmana z lat sześćdziesiątych. Nie wiedzieć z jakiego powodu, ale ustalenie tożsamości tego człowieka staje się dla niego obsesją.

Podążając ulicami rodzinnego miasta poznaje starych znajomych i nabiera wiary w siebie. Łączy się to jednak ze wzmożoną obsesją na punkcie postaci z fotografii. Wszystko to nieuchronnie prowadzi go do zmierzenia się z samym sobą. Zaczyna tracić poczucie rzeczywistości, a podróż mroczną ścieżką swojego wnętrza niestety doprowadzi go do upadku.

Błękit w Zieleni to historia człowieka pogrążającego się w obsesji. Jest ona prosta, ale paradoksalnie wewnętrznie skomplikowana. Jej przekaz intensyfikuje nieskończenie piękna szata graficzna. Każda strona to mnóstwo kolorów, a każdy szczegół jest niesamowicie oddany. Kolory przenikają się wzajemnie i rozmazują, dając efekt odrealnienia. Każdy element jest tu niemal doskonały. Światła wręcz wydają się świecić, tak jak krople deszczu na szybie wręcz można dotknąć. Rozmyty neon oświetlonej nocą ulicy czy kakofonia twarzy w tłumie. Wszystko to wręcz żyje. 

Historia ta wciąga bez reszty. Skupia się wokół trudnego dzieciństwa, niespełnionych ambicji i tajemnic które lepiej żeby nie widziały światła dziennego. Bajecznie kolorowy i tajemniczy, a zarazem emocjonalny. Muzyka dla naszych uszu.

Błękit w zieleni
Twórcy: RamV, Anand RK, John Pearson, Aditya Bidikar, Tom Muller
Wydawnictwo: Kboom
Gatunek: komiks
Data wydania: 2022

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu KBOOM
 
 
 

 

 
 
 
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? OBSERWUJ TĘ STRONĘ:
 
 

 

 

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.