Krzysztof Owedyk. Oszołamiające bajki urłałckie – recenzja komiksu

Bajka współcześnie to towar przeznaczony głównie na najmłodszych odbiorców. Coś miłego, zabawnego i przyjemnego w odbiorze. Gdyby jednak klasyczne bajki i motywy literackie odrobinę przerobić, moglibyśmy być zaskoczeni efektem. Zadania tego podjął się Krzysztof Owedyk zwany Prosiakiem, który już jakiś czas temu przygotował zbiór niesamowitych wariacji na temat znanym nam opowieści i umieścił je w wymyślonym przez siebie królestwie Urłałcji.

Teraz za sprawą wydawnictwa Kultura Gniewu pojawia się kolejne wydanie tych niesamowitych opowieści, wzbogacone o ponad dwadzieścia bajecznie zabawnych historyjek. W zbiorze tym spotkamy Janko Muzykanta, Kopciuszka, Królowę śniegu, Babę Jagę, Pinokia i Janosika. To tylko najpopularniejsze postacie z popkultury, których przygody rozbawią nas do łez.

Czym jest Urłałcja? Fikcyjne państwo, w którym problemy przyziemne mieszają się z tymi nadnaturalnymi. Kraina baśni, w której wszystko jest możliwe. Rzeczywistość, która opisuje życie jej mieszkańców i wydarzenia, których doświadczają ukazana jest w krzywym zwierciadle. Humor przeplata się tu z absurdem i groteską. Zabobon zestawiony zostaje z nauką, a z każdej historyjki płynie jakiś morał.

Te kilkadziesiąt bajek, które wchodzą w skład tego albumu, potrafi rozbawić do łez. Każda z nich jest wyjątkowa i nie daje się w żaden sposób zaszufladkować. Okraszone są humorem, niekiedy balansującym na granicy dobrego smaku, ale nigdy go nie przekraczającego. Jest tu odrobinę grozy, szczypta erotyki, mnóstwo absurdu, ale przede wszystkim wiele stron niesamowitych rysunków, które eksponują swojego rodzaju przemoc i brutalność. W tym wypadku autor kreśli obrazy trochę niedbałe, ale przepełnione swojego rodzaju ekspresją. Klasyczny styl bajkowy zmieniony przez styl Owedyka. Efekt jest naprawdę piorunujący. Kolory są stonowane, choć rysunki mienią się całą paletą barw.

Oszołamiające Bajki Urłałckie to pozycja nietypowa, ale na swój sposób intrygująca. Przeznaczona oczywiście dla dorosłych odbiorców, którzy są w stanie zrozumieć przekaz zawarty w tym zbiorze. Każda historia śmieszy, niektóre potrafią zniesmaczyć, ale wszystkie obdarzone są morałem. Jeżeli nad każdym się chwilę zatrzymamy, to przyjemność z lektury będzie na pewno jeszcze większa.

Oszałamiające bajki Urłałckie
Autor: Krzysztof Owedyk
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Gatunek: powieść graficzna
Data wydania: kwiecień 2021

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Kultura Gniewu
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.