Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Piotr Rogoża. Niszcz, powiedziała – recenzja

Piotr Rogoża powraca z nową powieścią po prawie ośmioletniej przerwie. Autor wyraźnie jednak o sobie przypomina, bo jego Niszcz, powiedziała stanowi intrygujący portret warszawskiego środowiska ukazany przez pryzmat wielkomiejskiego obłędu. Nowość wydana nakładem wydawnictwa Marginesy zaoferuje wielbicielom nietuzinkowych historii kilka godzin wciągającej lektury z niejednoznacznym zakończeniem.

Bohaterem koszmaru, który serwuje autor, jest Szymon – trzydziestoletni autor sloganów reklamowych. Choć jego praca nie należy do najatrakcyjniejszych, to przynosi bohaterowi sporo satysfakcji. Niestety z pewnych, nie zależnych od niego względów, Szymon ją traci. Równocześnie rozstaje się ze swoją dziewczyną. Życie zaczyna się po prostu walić. Gdy bohater sądzi, że gorzej być nie może, jego była ukochana znika w dziwnych okolicznościach. Najgorszy koszmar jest jednak dopiero przed nim.

Świat, który na kartach swojej powieści kreuje Rogoża, jest dwojaki. Z jednej strony mamy tło obyczajowe. Ukazana zostaje Warszawa i pewna grupa społeczna, robiących karierę w korporacjach trzydziestolatków. Druga strona, to ta mroczna i na swój sposób przerażająca. Świat ludzi, którzy świadomie, a może nie do końca, biorą udział w upiornej grze, od której zależą losy wielu osób.
W Niszcz, powiedziała Piotr Rogoża bawi się z czytelnikiem. Dzięki temu odbiorca stam staje się częścią tej prowadzonej gry. Obsesja, której jesteśmy świadkami, objawia się w różnych sytuacjach i postaciach. Początkowo być może brakuje lekturze nieco napięcia, a my nie do końca wiemy, z czym tak naprawdę mamy do czynienia. W miarę rozwoju fabuły jednak wszystko idealnie się spina, a uczucie niepokoju pozostaje z nami już do zaskakującego i dość kontrowersyjnego finału. To zakończenie, które jednych zachwyci, innym się nie spodoba, ale prawdopodobnie nikt nie przejdzie wokół niego obojętnie.

Niszcz, Powiedziała to mroczny i intrygujący thriller, w którym między wierszami możemy dopatrzeć się intrygujących przemyśleń na temat wielkomiejskiej egzystencji, która mimo swoich wielu zalet, naznaczona jest smutkiem, niedowartościowaniem i monotonią bez szerokich perspektyw. To zaskakująca i angażująca gra z czytelnikiem, która przynosi dużo satysfakcji. 

Niszcz, Powiedziała
Autor: Piotr Rogoża
Wydawnictwo: Marginesy
Gatunek: thriller
Data wydania: 18 września 2019

 

Książka dostępna do kupienia na Tania Książka

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.