hotKryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Remigiusz Mróz – Precedens

Do Joanny Chyłki dzwoni znana aktorka i informuje ją, że za chwilę popełni morderstwo, za które nie będzie można jej skazać. Transmisja na żywo w mediach społecznościowych oraz ślady DNA zdają się być niezbitym dowodem, ale Chyłka nie przegrała jeszcze żadnej sprawy.

Precedens to już dwunasty tom serii, która przyniosła Remigiuszowi Mrozowi rozgłos w literackim świecie. Bezczelna i bezkompromisowa prawniczka oraz jej podwładny, Kordian Oryński, są specjalistami od najtrudniejszych spraw. A autor potrafi postawić ich przed nie lada wyzwaniami. W najnowszej części taką sprawą jest zabójstwo dokonane z premedytacją transmitowane na żywo w sieciach społecznościowych. Pomimo wielu dowodów potwierdzających, że sprawczynią jest klientka Chyłki i Zordona, z całym przekonaniem twierdzi ona, że wyjdzie wolna już po pierwszej rozprawie. Autor pod przykrywką jej postaci i tej fabuły pokazuje, że są w prawie sytuacje, które trudno było przewidzieć w momencie jego stanowienia. Historię przedstawioną w książce opiera o prawdziwe przypadki – jeden z nich nawet obecnie utrudnia życie polskim śledczym, a kilka kolejnych zaś przytacza w posłowiu.
Oprócz tego w tle rozgrywa się jeszcze jedna sprawa tajemniczej „grupy trzymającej władzę” zwanej Konsorcjum , która niemal zdemoluje obecne status quo świata głównych bohaterów. Ale Mróz jest znany, że zakończenia jego książek biją w czytelnika jak bokser wagi ciężkiej. Podziwiam też kreatywność pisarza w kwestii wersji licznych wariacji na temat nazwiska Szczerbińskiego, bo jest ich chyba ze dwadzieścia. Oczywiście nie zabrakło też bon motów Joanny.

Mróz rozwija również prywatne relacje Chyłki i Oryńskiego, choć rozwój to nie do końca właściwe słowo. Oboje trzymają się siebie w nie do końca zrozumiały dla mnie sposób. Ona jest po tylu przejściach, że spokojnie by starczyło dla kilku osób, a on nie może zacząć dnia bez tabletek przeciwlękowych. Ich wieź jest z typu tych, gdzie obie strony dążą do autodestrukcji, a mimo to uparcie się trzymają bycia razem. Ile jeszcze tomów razem wytrzymają? Tego podobno nawet autor nie wie, bo życie jego bohaterów zależy tylko od nich – on tylko przekazuje to dalej.

Precedens
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: kryminał
Data wydania: 16.09.2020

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-Manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych. Z pierwszego wykształcenia ekonomista, z drugiego informatyk.

Krzysztof Borzęcki

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych.