HistoriaKsiążkirecenzja książka

Frank McDonough. Czas Hitlera. Triumf 1933-1939 – recenzja

Frank McDonough to brytyjski historyk, uznawany za autorytet w swojej dziedzinie. Równocześnie jest także pisarzem i autorem wielu cenionych książek, głównie dotyczących Trzeciej Rzeszy. Wśród nich znalazły się Gestapo. Mity i prawda o tajnej policji Hitlera, a także dwuczęściowa publikacja Czas Hitlera ukazująca wzlot i upadek Trzeciej Rzeszy pod rządami Adolfa Hitlera. Pierwsza część, Triumf 1933 – 1939, niedawno ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

Historia Hitlera i Trzeciej Rzeszy jest nam Polakom znana głównie z perspektywy drugiej wojny światowej i cierpień jakie nasz naród doświadczył od Niemiec. Nie każdy jednak wie, jakie były przyczyny dojścia Hitlera do władzy i jak przekonał on prawie cały naród do swojej polityki. Dziwić może fakt poparcia partii narodowo socjalistycznej, gdyż od dnia 30 stycznia 1933 roku, gdy Hitler został kanclerzem, jego polityka opierała się na terrorze. Zaczął więzić i likwidować swoich politycznych przeciwników, usuwać Żydów z życia publicznego i terroryzować resztę społeczeństwa. W tym czasie przekonał jednak do siebie większość Niemców, a równocześnie spełniał swoje mocarstwowe ambicje.

Publikacja McDonougha napisana jest w sposób błyskotliwy i wciągający. Fascynując historia, która ukazuje brutalność Trzeciej Rzeszy wobec własnego narodu, ale i agresywną arogancję Hitlera, który widząc słabość Wielkiej Brytanii i Francji, postanowił zrealizować swoje imperialne marzenia kosztem innych narodów, szczególnie tych, którzy przeciwstawili się jego zapędom. Książka ta nie tylko prezentuje ciekawe spojrzenie na wzlot Trzeciej Rzeszy, ale popiera je wieloma materiałami prasowymi, relacjami świadków, mapami, ilustracjami i ponad osiemdziesięcioma fotografiami.
Czas Hitlera. Tryumf 1933 – 1939 to świetnie napisana książka, dedykowana zwykłemu odbiorcy, pragnącemu poznać historię dojścia do władzy jednego z największych tyranów XX wieku i drugiego najgorszego, zaraz po komunizmie, systemu władzy. Systemu, który doprowadził do eksterminacji milionów ludzi w Europie. Temat oczywiście ciężki, ale autor świetnie sobie radzi, czyniąc go przystępnym w odbiorze, co przykuwa uwagę od pierwszych stron. Czekamy więc na drugą część.

Czas Hitlera. Triumf 1933 – 1939
Autor: Frank McDonough
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: historia, literatura faktu
Data wydania: 24 listopada 2020

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.