Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

T.R. Ragan. Gniew matki – recenzja

Są takie tematy, które wydają się nam być pieśnią przeszłości, a jednak wciąż są one obecne w naszej rzeczywistości. Jednym z nich jest handel ludźmi. Wielu osobom kojarzy się on raczej ze starożytnymi targami niewolników, niż XXI wiekiem. Tymczasem każdego dnia, w różnych miejscach świata sprzedawane są setki, jeśli nie tysiące osób. I ta właśnie, wstrząsająca kwestia jest tłem powieści Gniew matki autorstwa T.R. Ragan, która na początku tego roku ukazała się nakładem Wydawnictwa Filia.
Główną bohaterką powieści jest Faith McMann. Poznajemy ją, gdy wraca z dziećmi do domu po dniu spędzonym w szkole, gdzie pracuje jako nauczycielka. Myśli kobiety krążą wokół przyziemnych spraw – listy zakupów i sprawunków do wykonania przed planowanym przyjęciem urodzinowym syna. Zaledwie kilka minut później Faith walczy o życie po tym, jak we własnym domu stała się świadkiem śmierci męża i porwania dzieci. Bohaterce udaje się przeżyć. To wydarzenie jednak jak nietrudno się domyślić, sprawia, że dawna Faith przestaje istnieć. Jej nowe wcielenie postanawia za wszelką cenę odnaleźć dzieci. Nie ma już nic do stracenia, dlatego też działania, które podejmie, będą śmiałe i nieobliczalne. Czy jej misja zakończy się sukcesem? Czy Faith odnajdzie dzieci? O tym musicie przekonać się sami.

Gniew matki to powieść kryminalna, od której nie mogłam się oderwać. Autorce udało się stworzyć fabułę trzymająca czytelnika w napięciu od początku do samego końca. Akcja rozgrywa się wielotorowo. Na świat patrzymy oczami m.in. Faith, ale i jej syna oraz ludzi związanych z brutalnym procederem handlu ludźmi. Zabieg ten pozwala czytelnikowi poznanie historii z wielu perspektyw. Inne emocje towarzyszą matce, która nie wie co dzieje się z jej dziećmi, sprzedanej dziewczynie oraz mężczyźnie, który jest trybikiem w tej okrutnej machinie.

Obok powieści T.R. Ragan nie można przejść obojętnie. Przerażający fakt, że w każdym zakątku świata dziecko może tak po prostu zniknąć, wybrzmiewa w niej bardzo mocno. Książka nie jest jednak wyłącznie przestrogą dla rodziców, by nie spuszczali z oka swoich pociech. Jest to przede wszystkim bardzo dobry kawałek literatury kryminalnej, ukazujący fascynującą przemianę głównej bohaterki. Z bezbronnej ofiary Faith staje się gotową na wszystko, nieprzewidywalną, a przez to zaskakująco skuteczną i niebezpieczną tropicielką handlarzy żywym towarem.

Gorąco polecam Powieść Gniew matki każdemu czytelnikowi, który szuka w literaturze mocnych, kontrowersyjnych tematów. Jej problematyka sprawia, że mimo przyjemnego w odbiorze stylu pisania autorki, nie jest to lektura lekka, niemniej niewątpliwie zdecydowanie warta przeczytania. Dodatkową zaletą tej pozycji jest fakt, że jest to pierwsza z serii książek o Faith McMann. Nie mogę doczekać się kolejnej powieści T.R. Ragan i z pewnością sięgnę po nią, by poznać dalsze losy wykreowanej przez nią postaci.

Gniew matki
Autor: T.R. Ragan
Tłumaczenie: Katarzyna Agnieszka Dyrek
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 20 stycznia 2021

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU FILIA
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.