komiksKryminalna Kulturacjarecenzja komiks

Śpioch. Tom 2 – recenzja

Długo kazał Egmont czekać na kontynuację przygód agenta Carvera, którego twórcami są Ed Brubaker i Sean Phillips, znani z niesamowitego Zabij albo Zgiń. Finałowy sezon Śpiocha, który dorównuje pierwszej części, jest do kupienia wraz z innymi komiksami na portalu taniaksiazka.pl.

Dla przypomnienia, akcja tej historii rozgrywa się w świecie Wildstorm, imprintu DC, który został zamknięty w 2010 roku. Bohaterami są agenci z super mocami. Jednym z nich jest właśnie Holden Carver, podwójny agent, który znalazł się w sytuacji bez wyjścia. Twórcy oddają w nasze ręce nową opowieść, jednocześnie rozwijając wątki znane z pierwszego tomu.

Po tym jak jego mentor zapadł w śpiączkę, Holden musiał zbliżyć się do człowieka, którego miał inwigilować. Mowa oczywiście o Tao, który jest przywódcą terrorystycznej organizacji, odpowiedzialnej za wiele zbrojnych działań na całym świecie. Zadaniem Holdena miała być inwigilacja organizacji. Niestety wiedział o tym tylko Lynch. Pozostali uznali więc, że Carver przeszedł na stronę wroga. Teraz jednak, gdy Lynch wrócił do świata żywych, próbuje nawiązać kontakt ze swoim byłym podwładnym. Niestety nie wszystko idzie po myśli jednego i drugiego.

Śpioch to swojego rodzaju fenomen. Brubakera oczywiście nie trzeba nikomu zbytnio zachwalać. Jego historie trzymają w napięciu przez cały czas i mają rzesze fanów. Mimo to Śpioch to bardzo wysoka półka, a tom drugi niewiele odstaje od swojego poprzednika. Poza tym mało kiedy dostajemy w jednym pakiecie tak dużo. O fabule już wspomniałem. Jednak połączenie sensacji, kryminału i historii szpiegowskiej  okraszonej fantastyką daje piorunujący efekt. Dodatkowo mamy tu popularnych w ostatnim czasie superbohaterów. Jednak nie tych w kolorowych trykotach. Brubaker prezentuje całkiem odmienną ligę. To coś bardziej w stylu Punishera i Chłopaków Ennisa. Jest mrocznie, brutalnie, a trup ściele się naprawdę gęsto.

Historia Śpiocha nie byłaby takim sukcesem gdyby nie mistrzowskie rysunki Seana Phillipsa. Rewelacyjnie oddaje on złożoność świata wymyślonego przez Brubakera. Historię obserwujemy raczej w ponurych i monochromatycznych barwach przeplatanych co jakiś czas okładkami wypełnionymi soczystą czerwienią. Phillips skupia się na pierwszym planie, gdzie serwuje nam wyrazistą i szczegółową kreskę. Twarze bohaterów serwują pełne są emocji. To na nich głównie skupia się twórca.

Śpioch. Tom 2 to bardzo dobra kontynuacja rewelacyjnej opowieści. Bogata w różnego rodzaju wątki i detale wciąga niczym narkotykowy głód z każdą przeczytaną stroną. Solidna to mało powiedziane. Doskonała w każdym calu. Potrafi w sobie rozkochać brutalnym, dzikim i nieokiełznanym scenariuszem oraz bohaterami dla których liczy się tylko przetrwanie.

Śpioch
Cykl: Śpioch (tom 2)
Twórcy: Ed Brubaker, Sean Phillips
Wydawnictwo: Egmont
Gatunek: komiks, kryminał, sensacja, thriller, szpiegowski, superbohaterowie
Data wydania: 28 października 2020

 

Śpioch. Tom 2 jest dostępny w sklepie internetowym Tania Książka

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.