Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Obsesja Zbrodni. Historia najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA

Golden State Killer to nieuchwytny seryjny gwałciciel i morderca, który przez ponad dziesięć lat terroryzował Kalifornię. W tym czasie popełnił ponad pięćdziesiąt napaści na tle seksualnym na północy stanu, a następnie po przeprowadzce na południe popełnił dziesięć sadystycznych morderstw. Potem zniknął, unikając pojmania przez siły policyjne i najlepszych detektywów.

Trzy dekady później dziennikarka kryminalna, która stworzyła popularną stronę internetową TrueCrimeDiary.com, postanowiła znaleźć brutalnego psychopatę, którego nazwała Golden State Killerem. McNamara przeglądała raporty policyjne, przeprowadzała wywiady z ofiarami i zagłębiała się w społeczności online, które miały obsesję na punkcie tej samej sprawy, co ona. Tropiła mordercę z ogromnym zaangażowaniem. Jej poszukiwania opłaciły się. Morderca został schwytany w kwietniu 2018 roku, choć ona sama tego nie doczekała.

Pozostała jednak po niej książka, której również nie udało się dokończyć i wydać za życia. Publikacja ujrzała jednak światło dzienne, dzięki mężowi i przyjaciołom, którzy dokończyli i wydali tę niesamowitą pozycję, ukazującą zmagania z mordercą. Książka też niedawno ukazała się w w Polsce nakładem wydawnictwa Znak. To niesamowity, oryginalny i fascynujący zapis historii pogoni za nieuchwytnym mordercą.

Mocną stroną tej opowieści jest bardzo imponujące i szczegółowe dziennikarskie śledztwo. Autorka prowadzi nas po najmroczniejszych zakamarkach sprawy, oferując nie do końca przyjemną, ale diabelnie wciągająca lekturę. Łączy w niej nie tylko tragiczne wydarzenia i próbę nakreślenia sylwetki mordercy, ale nie omija własnej obsesji na jego punkcie. Opisuje swoje niezłomne poszukiwania, które często prowadziły donikąd. Można by to wręcz nazwać polowaniem, w którym autorka wykazała się ogromną cierpliwością, ale i determinacją. W efekcie nie Golden State Killer jest głównym bohaterem tej historii, ale sama McNamara – inteligentna i wyjątkowo przenikliwa kobieta, która poświęciła wszystko co miała, aby uchwycić nieuchwytnego.

Obsesja Zbrodni to kryminalna perełka, którą McNamara pisała w chwili jej nagłej śmierci. Oferuje klimatyczną migawkę z historii Ameryki i chłodne sprawozdanie z działalności seryjnego gwałciciela i mordercy oraz cierpień jakie za sobą pozostawił. Jest to także portret obsesji kobiety i jej niestrudzonej pogoni za prawdą. Niesamowita lektura, niedająca się zapomnieć.

Obsesja zbrodni. Prawdziwa historia najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA
Autorka: Michelle McNamara
Tłumaczenie: Jarosław Mikos
Wydawnictwo: Znak
Gatunek: literatura faktu
Data wydania: 14 stycznia 2019

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoznak.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.