komiksrecenzja komiks

Deadpool. Czerń, biel i krew – recenzja komiksu

Wydawnictwo Mucha Comics kontynuuje wydawanie serii spod znaku Black, White & Blood. Po krwawym Wolverine i chaotycznie brutalnym Carnage’u przychodzi czas na głupkowatego najemnika Wade’a Wilsona, czyli znanego dobrze Deadpoola. Fani niewybrednych żartów mutanta w czerwonym wdzianku mogą nabyć komiks z jego przygodami w czerni i biel,  przyozdobionej karminową czerwienią wprost z tętnicy szyjnej, w księgarni Tania Książka.

Album ten zawiera dwanaście epickich, przesiąkniętych krwią opowieści o przemocy, dekapitacjach i chaosie, które stanowią kwintesencję „bohaterskich” przygód Wade’a Wilsona. Antybohater mierzy się między innymi ze zwierzętami zombie i morderczą zebrą wikingami i różowym dinozaurem. Wykańcza samego Killgrave’a, który zmusza go do zabicia Daredevila. Walczy nawet z wampirami, którzy za pomocą krwi mutantów chcą przejąć władze nad światem.

Już sam tytuł zdradza konwencję komiksu podobnie jak w przypadku tomów poprzednich. Wszystkie historie opowiedziane są bowiem w trzech kolorach. Nie jest to oczywiście żadna nowość w stylistyce komiksowej. Mimo to forma ta idealnie komponuje się z krwawymi historiami, których twórcami są między innymi Tom Taylor, Ed Brisson, James Stokoe czy David Lapham. Kreślą oni naprawdę wyraziste, brutalne i krwawe historie, które nie tylko spływają karminową czerwienią, ale emanują  absurdem, groteską i czarnym humorem.

Opowieści są krótkie, nieskomplikowane i przeznaczone raczej dla dorosłych odbiorców. Trup ściele się gęsto. Twórcy nie mają żadnych granic. Im bardziej krwawo i brutalnie tym lepiej. Poza tym poszczególne historie ukazane są w różnych konwencjach. Deadpool w średniowieczu, na Dzikim Zachodzie i feudalnej Japonii. Trochę science-fiction, trochę horroru i gangsterskich porachunków. Najwięcej jednak krwawej i bezkompromisowej jazdy po granicy dobrego smaku. Kwintesencja przygód Deadpoola.

Każda historia opowiada o innych przygodach Wade’a i ukazana jest w innej konwencji i klimacie. Przekłada się to oczywiście na obrazy, które są charakterystyczne dla każdej historii. Punktem wyjścia jest jednak tytułowa czerń, biel i krew. To właśnie wyróżniająca się karminowa czerwień przykuwa głównie uwagę czytelnika. Jest ona jednak przysłowiową wisienką na torcie, którym są rewelacyjnie napisane i narysowane, przepełnione absurdem i czarnym humorem historie.

Deadpool w wersji czarno-biało-czerwonej to świetny album sam w sobie a także mocna i rewelacyjna kontynuacja brutalnego cyklu, przeznaczonego raczej do dojrzałych czytelników. Dziki, brutalny i krwawy, absurdalny i śmieszny. Czego więcej można chcieć? Rozrywka w najczystszej postaci. Z niecierpliwością czekamy na kolejne odsłony cyklu Black, White & Blood

Deadpool. Czerń, biel i krew
Twórcy: Tom Taylor, Ed Brisson, James Stokoe, David Lapham i inni
Seria: Black, White & Blood
Wydawnictwo: Mucha Comics
Gatunek: komiks
Data wydania: 12 maja 2022

Deadpool. Czerń, biel i krew można kupić na taniaksiazka.pl

 

 
 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 
 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.