hotKryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Przemysław Piotrowski. Cherub – recenzja

Cherub to trzeci tom mocnej, wyrazistej i brutalnej serii o przygodach Igora Brudnego. Autorem jest Przemysław Piotrowski, który swoich czytelników zaskoczył Piętnem i Sforą, których główny bohater musiał się zmierzyć mnie tylko z brutalnym mordercą, ale i swoją przeszłością. Teraz też nie będzie inaczej. Przeszłość ponownie daje o sobie znać. Czy tym razem uda się ją zamknąć na dobre?

Po wydarzeniach ze Sfory wszyscy liczyli, że wreszcie będą mogli odetchnąć. Brudny wraca do Warszawy, inspektor Czarnecki odpoczywa na emeryturze. Mija pół roku względnego spokoju. Ten spokój przerywa jednak uderzenie pioruna. Pewnego upalnego dnia znalezione zostają bestialsko okaleczone zwłoki. Szybko okazuje się, że jest to zielonogórski prokurator Brunon Kotelski. W tym samym czasie komisarz Igor Brudny dostaje tajemniczą przesyłkę. Jest to wiadomość z przeszłości, która jak mu się wydawało została na dobre zamknięta.

Nic bardziej mylnego. Przeszłość wraca ze zdwojoną siłą. Pierwsza ofiara to dopiero początek, a rozmiar obrażeń przyprawia o koszmary każdego z członków ekipy dochodzeniowej, na czele której staje Arleta Winnicka. Młoda i niedoświadczona i z urazem do Brudnego stara się trzymać to wszystko w ryzach. Nie będzie to jednak takie proste, szczególnie gdy ginie kolejny członek ekipy a morderca daje jasno do zrozumienia, że nikt nie może czuć się bezpieczny.
Trzecia odsłona przygód Igora Brudnego to nadal wyrafinowana intryga, wyrazista i brutalna, z kontrowersyjnym tematem w tle. Autor nie szczędzi czytelnikom brutalnych opisów, które przyprawiają o gęsią skórkę. Oczywiście nie każdemu taka forma może przypaść do gustu. Mimo to nie jest to przemoc sama w sobie, a dobrze stonowane wstawki, które mają nadać pikanterii fabule, którą Piotrowski prowadzi w rewelacyjny sposób. Historia bowiem trzyma w napięciu od pierwszych stron, odkrywają kolejne tajemnice z przeszłości nie tylko Igora Brudnego, ale i poszczególnych członków ekipy dochodzeniowej, w tym prowadzącej panie prokurator. Pojawiają się wątki klubów BDSM oraz filmów snuff movie.

Cherub to bardzomocne zwieńczenie całej trylogii Piotrowskiego, ale też książka, która broni się samą fabułą. Jest mrocznie i niebezpiecznie. To historia aspirująca głównie do miana powieści rozrywkowej dla dorosłych, ale nie unika poruszania trudnych spraw społecznych, tak jak poprzednie części. Z całej trylogii wyłania się zaś obraz brutalnych morderstw ukazanych przez pryzmat tragicznej przeszłości, która odcisnęła piętno na wielu ludziach. Książka, od której trudno się oderwać i bez wątpienia jeden z najciekawszych kryminałów tego roku na równi z Piętnem i Sforą.

Cherub
Autor: Przemysław Piotrowski
Wydawnictwo: Czarna Owca
Gatunek: kryminał, thriller
Data wydania: 12 listopada 2020

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU CZARNA OWCA

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.