hotKsiążkirecenzja książka

Bestia w Jaskini i inne opowiadania – recenzja

Na początku 2017 roku wydawnictwo Zysk i S-ka wydało zbiór opowiadań H.P. Lovecrafta, ikony popkultury i jednego z najlepszych pisarzy grozy, zatytułowany W górach szaleństwa. Obecnie pojawił się drugi tom opowiadań Mistrza – Bestia w jaskini. Tytuł pochodzi od jednego z utworów w nim zawartych, który ukazał się w 1905 roku. Oprócz niego zbiór zawiera prawie pięćdziesiąt innych opowiadań, które przerażają i zachwycają, a na pewno rozpalają wyobraźnię czytelników do czerwoności.

Twórczość Lovecrafta nie jest oczywiście niczym nowym. Na przestrzeni lat jego proza ukazywała się w różnych formach i była inspiracja dla innych pisarzy, ale również i twórców filmowych. Mocną stroną jego twórczości jest niesamowity klimat, który wyłania się z każdego opowiadania, a wiele łączy nawet wspólny świat, mimo różnych historii. 

Bestia w Jaskini jak również poprzedni zbiór opowiadań są w stanie w dużej mierze oddać sposób myślenia „dżentelmena z Providence”. Możemy choć odrobiną postrzegać świat takim, jakim widział go autor. Lektura jego twórczości jest niejako podróżą do umysłu Lovecrafta, do jego niepokojącej wyobraźni. Wizje koszmarów, grozy, w których dominuje makabra i szaleństwo, wzbudzają lęk i porażają niecodzienną rzeczywistością.
Co ciekawe twórczość Lovecrafta nie emanuje grozą we współczesnym jej rozumieniu, gdzie liczy się ilość porozrywanych ciał i wylanych hektolitrów krwi. Tu o sile stanowi tajemnica i niedopowiedzenia, którymi jego opowiadania są przepełnione. Nie bez kozery bowiem mówi się, że boimy się tego, czego nie znamy lub nie rozumiemy. 

Czego by jednak nie napisać o twórczości H.P. Lovecrafta, to nic nie odda klimatu osobistego zmierzenia się z jego opowiadaniami. Na pewno zachwyci nas styl, choć językowo są to już opowiadania wręcz archaiczne, potrafią nadal wywołać gęsią skórkę; ale zaskoczy nas również wszechobecny mrok i tajemnica. Poza tym to po prostu świetnie wydany zbiór. Pomijając merytoryczną zawartość, będzie rewelacyjnie komponował się w domowej bibliotece wraz z tomem pierwszym.

Bestia w jaskini i inne opowiadania
Autor: H.P. Lovecraft
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: horror
Data wydania: 13 listopada 2017

 

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.