KsiążkiKsiążki nowościpatronat

Marcowe patronaty MK: Kariera Nikodema Dyzmy i inne

Z radością informujemy o kolejnych literackich patronatach Mechanicznej Kulturacji nad tytułami Wydawnictwa MG. W marcu pojawią się m.in. kultowa powieść Dołęgi-Mostowicza Kariera Nikodema Dyzmy, a także Książka o wodzie Aleksandry Kardaś i Wspaniałość Ambersonów Newtona Bootha Tarkingtona.

Książka o wodzie

Autorka – fizyczka zajmująca się ziemskim systemem klimatycznym – przedstawia niezwykłą rolę, jaką woda odgrywa na Ziemi. Jak jej własności pozwoliły na powstanie życia, ukształtowanie się krajobrazu i klimatu. A także jak na różne sposoby wykorzystujemy ją od zarania cywilizacji. Książka nie jest podręcznikiem ani encyklopedią. To raczej subiektywny przegląd tego, co jest fascynujące w wodzie i jej możliwościach. Autorka skupiła się przede wszystkim na fizycznych cechach wody w różnych postaciach i zjawiskach z jej udziałem, które można zaobserwować na Ziemi. Zrozumienie ich pozwala uzmysłowić sobie powiązania pomiędzy tym, co dzieje się w różnych częściach świata, albo jakie praktyczne konsekwencje przynieść może zmiana klimatu.

Wspaniałość Ambersonów

Ambersonowie to najznakomitsza rodzina w mieście. Mieszkają w wielkim domu, wydają fantastyczne przyjęcia, ich pozycja wydaje się niezachwiana. Wbrew upływającemu czasowi, przeciwstawiają się wszelkim zmianom. Isabel, dziedziczka wielkiej fortuny, wychodzi za mąż za człowieka całym życiem oddanego jedynie interesom. Wynagradza jej to syn, Georgie, którego kobieta uwielbia ponad wszystko.

Po wielu latach, w mieście zjawia się jej przyjaciel z młodości, teraz biznesmen inwestujący w automobile, towarzyszy mu dorosła córka, Lucy. Między Georgie’em a dziewczyną rodzi się szczególna więź.

Kariera Nikodema Dyzmy

Nikodema Dyzmę spotykamy w obskurnej spelunie, gdzie próbuje zarobić na chleb, jako fordanser. Do Warszawy przybył z Kresów w poszukiwaniu pracy. Wcześniej był urzędnikiem na poczcie w Łyskowie, ale w wyniku kryzysu stracił tę pracę i teraz nie wiedzie mu się w znalezieniu nowego zajęcia.

Przez przypadek w jego ręce trafia zaproszenie na raut dyplomatyczny, który ma się odbyć w Hotelu Europejskim. Dyzma decyduje się tam pójść, mając nadzieję, że wmiesza się w tłum gości i po prostu dobrze zje.

Na przyjęciu stara się nie wadzić nikomu, jednak w pewnym momencie jakiś gość uderzeniem w łokieć wytrąca mu z ręki talerz z sałatką. Dyzma reaguje na to bardzo ostro, czym niespodziewanie zdobywa najpierw podziw, a potem spore pieniądze, jako zadatek przyszłej pracy…

Powieściowy pierwowzór Nikodema Dyzmy zrodził się z potrzeby… zemsty. Tadeusz Dołęga-Mostowicz, jako młody dziennikarz popełnił artykuł, w którym niezwykle krytycznie odniósł się do rządów Józefa Piłsudskiego. Obrońcy marszałka postanawiają dać mu nauczkę. Skatowany autor wpadł wówczas na pomysł napisania powieści będącej satyrą na polityczny salon dwudziestolecia. Głównym bohaterem uczynił bezrobotnego urzędniczynę z prowincji, który w zawrotnym tempie osiąga sukces na szczytach władzy.

 

mecha1 Administrator