Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Piotr Borlik. Wymazani z Pamięci – recenzja

Piotr Borlik po rewelacyjnej trylogii o przygodach Agaty Stec i trzymającym w napięciu Zapłacz dla mnie powraca z kolejną mocną i wyrazistą historią. Wymazani z pamięci, bo taki nosi tytułu, ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Czyżby szykował się kolejny przebój?

Akcja tej powieści rozgrywa się w czasach bieżących, lecz punktem wyjścia do niej są porwania dzieci sprzed kilku lat. Zniknęły one w dziwnych okolicznościach. Teraz nieoczekiwanie szesnaścioro dzieci pojawia się w różnych miejscach Gdańska. Podobnie ubrane, błąkają się bez celu po ulicach. Szybko okazuje się, że są to ofiary porwań sprzed lat. Niestety nic nie daje się więcej ustalić, gdyż dzieciaki wspólnie twierdzą, że nic od tamtego czasu nie pamiętają.

Sprawa wydaję się nie mieć rozwiązania, choć wszyscy zdają się być szczęśliwi, szczególnie rodzice, do których dzieci powróciły żywe. Niestety początkowa euforia i potencjalny happy end tej dziwnej historii ustępuje rzeczywistości, z którą muszą zmierzyć się rodziny. Okazuje się bowiem, że odzyskane dzieci to już nie te same osoby. Pojawiają się podejrzenia, dziwne zachowania i nieufność, maskowane i zrzucane na utratę pamięci. Szybko objawiają się kolejne dziwne zachowania, które zaczynają rzucać coraz więcej światła na wydarzenia sprzed lat i pozwalają nam zrozumieć jaki jest prawdziwy cel powrotu dzieci do swoich rodzin.

Borlik zaskakuje i intryguje kolejny raz. Jego historia wciąga od pierwszych stron ukazując tajemnicze zniknięcia dzieci. Autor wprowadza wiele mylnych tropów i ukazuje pewne wydarzenia w dwuznaczny sposób. Do pewnego momentu nic tu nie jest oczywiste. Długo nie jesteśmy w stanie odkryć, czy przewidzieć motywów konkretnych bohaterów. W rezultacie prawie do końca nie wiemy w jakim kierunku rozwinie się ta historia.

Wymazani z pamięci to pomysłowa i wciągająca lektura. Fani Piotra Borlika i szeroko pojętych thrillerów i kryminałów na pewno nie będą zwiedzeni. Finał zaskakujący, a cała historia jest wyrazista, mocna i dobrze napisana. Ciężko się od niej oderwać.

Wymazani z pamięci
Autor: Piotr Borlik
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Gatunek: kryminał, thriller
Data wydania: 13 października 2020

 

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

http://www.proszynski.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.