Książkirecenzja książka

Opracowanie zbiorowe. Wigilijne opowieści – recenzja

Przedstawiam Wam kolejną książkę, stworzoną z myślą o tych czytelnikach, którzy lubią rozsmakowywać się w bożonarodzeniowym nastroju, jeszcze zanim święta rozgoszczą się na dobre w naszej rzeczywistości. Wigilijne opowieści to zbiór dwunastu opowiadań polskich autorów. Oprócz znakomitych, zabawnych, wzruszających, czasem skłaniających do refleksji historii, znajdziemy tu też ściśle powiązane z ich treścią przepisy na świąteczne potrawy. Krótka notatka o każdym z autorów pozwoli nam z kolei dowiedzieć się więcej na temat tych postaci polskiej sceny literackiej, których twórczości jeszcze nie mieliśmy okazji skosztować.

Na kartach książki Wigilijne opowieści możemy trafić na bohaterów od lat goszczących w domach polskich czytelników. Są wśród nich niepokorna staruszka stworzona przez Jacka Galińskiego, Zofia Wilkońska, która swoją energią i niebywałym hartem ducha zdobyła moje serce. Spotkamy tu też Szamankę od umarlaków Idę Brzezińską, która jest bohaterką wykreowaną przez Martynę Rudachowską oraz diabła Azazela Katarzyny Bereniki Miszczuk. Ci z Was, którzy znają i lubią te postaci zdecydowanie nie trzeba przekonywać, by zajrzeć do świątecznej antologii Wydawnictwa W.A.B., ale zachęcam do tego też czytelników, dla których tak jak dla mnie będzie to pierwsze spotkanie z tymi bohaterami.
W świątecznym zbiorze opowiadań każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie. Część historii utrzymana została w melancholijnym nastroju, jak np. otwierająca antologię Ostatnia gwiazdka Tomasza Betchera. Wśród krótkich opowiadań znalazły się też takie, które ubawiły mnie do łez. Bardzo spodobała mi się zwłaszcza kryminalna komedia stworzona przez Alka Rogozińskiego. Jego Sekretny składnik to jedno z moich ulubionych opowiadań w tym zbiorze. Warto jednak zajrzeć do każdego z nich, gdyż kryją się tam także historie odkrywające przed czytelnikiem np. niezwykłe zastosowanie świątecznych śledzi czy też przedstawiające interesujące konsekwencje paczkomatowej pomyłki (któż z nasz tego nie doświadczył?), przestrogę przed drażnieniem kobiety przez marudnego współmałżonka i wiele, wiele innych ciekawych historii. Wśród autorów współtworzących Wigilijne opowieści znajdziemy też opowiadania: Mileny Wójtowicz, Agnieszki Lis, Agnieszki Litorowicz-Siegert, Małgorzaty Oliwii Sobczak, Magdaleny Majcher, Jagny Kaczanowskiej, Karoliny Głogowskiej.

Świąteczna lektura Wydawnictwa W.A.B. to pozycja, którą mogę polecić właściwie każdemu czytelnikowi. Wigilijne opowieści zdecydowanie przypadną go gustu miłośnikom krótkich form literackich. Znani i lubiani polscy autorzy zabierają nas w nich we wspaniałą podróż do znanego nam, a jednak wciąż fascynującego świata. Po książkę tę powinni sięgnąć zwłaszcza Ci z Was, którzy poza ucztą duchową, szukają też sprawdzonych pomysłów na kulinarne specjały. Wśród dwunastu przepisów znajdziemy zarówno dania takie jak barszcz na zakwasie czy karp po żydowsku, jak i coś na deser, np. sernik budyniowy lub orzechowiec Basi.

Wigilijne opowieści
Autor: Opracowanie zbiorowe
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 12 listopada 2020

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY WYDAWNICTWU W.A.B.:

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.