komiksrecenzja komiks

Gideon Falls. Pentoculus – recenzja

Gideon Falls: Pentoculus to czwarty tom rewelacyjnego cyklu Jeffa Lemire’a i Andrei Sorrentino, wydanego nakładem wydawnictwa Mucha Comics. Wielowymiarowa historia zbliża się do wielkiego finału, lecz po drodze dojdzie do kolejnej konfrontacji ze złem wcielonym, które przenika do Gideon Falls i ciągnie za sobą krwawe żniwo. Pentoculus i inne nowe komiksy są już dostępne w popularnej księgarni internetowej taniaksiazka.pl.

Z poprzedniej części dowiadujemy się, że świat który do tej pory obserwowaliśmy, to miasteczko Gideon Falls, ale umiejscowione w różnych wymiarach. Norton trafia do miejsca, w którym wraz z ojcem i siostrą Clarą zmaga się z uwolnionym z Czarnej Stodoły morderczym psychopatą. Tymczasem w wielkomiejskiej wersji Gideon Falls zagubiony ksiądz Fred nawiązuje więź z byłą towarzyszką Nortona – Angelą. Oboje stają oko w oko z Biskupem i poznają zdumiewające sekrety maszyny zwanej Pentoculusem.

Twórcy zdradzają coraz więcej favularnych szczegółów, a jednocześnie coraz mocniej intrygują czytelnika. Konfrontacja z uwolnionym z czarnej stodoły złem to kawał krwawej łaźni. Norton postanawia się poświęcić, aby je powstrzymać, ale z pomocą przychodzą „Oracze”. Niestety finał tej konfrontacji pozostaje zagadką. Tajemnicą jest również finał historii rozgrywającej się w innym wymiarze, w którym ksiądz Fred i Angela spotykają samych siebie w starszej wersji. Pięci wielkich podróżników powinno się spotkać. Wtedy szczelina w wymiarach się naprawi. Czy jednak tak się stanie, dowiemy się może w kolejnej części.

Grafika jest rewelacyjna. Sorrentino  ponownie odwala kawał niesamowitej roboty. Obrazy są coraz bardziej pomysłowe i przerażające zarazem. Kadry, które są odzwierciedleniem światów będących częścią tej historii, są podzielone, rozbite i zepsute. Sorrentino celowo je tak układa, aby ukazać szaleństwo tej historii, jakbyśmy patrzyli przez pryzmat, który załamuje rzeczywistość. Rysunki są chaotyczne, przepełnione psychodelicznymi surrealistycznymi obrazami. Zwyczajnie fascynują i przerażają zarazem.

Pentoculus coraz mocniej przybliża nas do finału. Konfrontacja z psychopatycznym mordercą z innego wymiaru jest satysfakcjonująca, ale i wciągająca. Walka dobra ze złem w interpretacji jednego z najlepszych twórców komiksowych, Jeffa Lemire, to kawał przyzwoitej rozrywki i mocnego horroru jednocześnie. Śmiało można powiedzieć, że jest to jedna z najdziwniejszych historii komiksowych, która każdą częścią potrafi zaskoczyć czytelnika. Czekamy więc czym zaskoczy nas wielki finał, który zbliża się nieuchronnie.

Gideon Falls. Pentoculus
Cykl: Gideon Falls. Tom 4
Twórcy: Jeff Lemire, Andrea Sorrentino
Wydawnictwo: Mucha Comics
Gatunek: komiks, horror
Data wydania: 3 grudnia 2020

 

Gideon Falls jest do nabycia w księgarni taniaksiazka.pl

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.