Tego nie możesz przegapić na AFRYKAMERA!

W 2020 roku AfryKamera wkracza w swoją 15. edycję w niezwykle ciężkim dla wszystkich czasie. Mimo to, trudności umocniły organizatorów w potrzebie przybliżania widzom świata, który wciąż pozostaje dla Polaków obcy. Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 21-30 grudnia na platformie mojeekino.pl. W styczniu i lutym festiwalowe filmy zostaną zaprezentowane publiczności w kinach w największych miastach Polski.

Podczas tegorocznego festiwalu pokazanych zostanie ponad 30 tytułów, a dodatkowo na mojeekino.pl znajdzie się kolejnych 10 filmów z archiwów AfryKamery. Wśród nich znakomity dokument „Liyana”, opowieść o superherosce z Kenii „Supa Modo” czy niezwykły film „Umrzesz, mając 20 lat”, który jest pierwszym w historii Sudanu kandydatem tego kraju do Oscara.

Poniżej prezentujemy wybrane 7 tytułów, które naszym zdaniem trzeba obejrzeć!

Noc królówPhilippe Lacôte

W środku lasu na Wybrzeżu Kości Słoniowej znajduje się jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie – więzienie “La Maca”. Władzę sprawują tutaj osadzeni, a ich świat wyznaczają ścisłe reguły. Gdy trafia tam młody chłopak, by przeżyć, musi dostosować się do obowiązujących zasad. Wskazany przez przywódcę więźniów, musi podczas nocy czerwonego Księżyca podzielić się ze współwięźniami opowieścią . Zaczyna snuć mityczną historię o przywódcy gangu o pseudonimie King Zama, z którym podróżujemy po starożytnym królestwie, a także dzisiejszym Abidżanie. Po nastaniu poranka okaże się, czy opowieść była wystarczająco dobra, by ocalić go przed śmiercią.

Philippe Lacôte on 'Night of the Kings' - Variety

KlimatyzacjaFradique

W Luandzie dochodzi do coraz częstszych awarii klimatyzacji w budynkach i dziwnych wypadków, w których klimatyzatory spadają na ulice, powodując śmierć ludzi czy niszcząc auta. Nikt nie potrafi ich naprawić, a miasto wypełnia się zepsutym sprzętem. Senny i deliryczny film Fradique zabiera nas w podróż po piętrach i korytarzach kolonialnego budynku, po ulicach i zakamarkach Luandy, w których naszymi przewodnikami są ochroniarz Matecado i gosposia Zezinha. Towarzyszy im znakomita muzyka oddająca duszny klimat miasta oraz pragnienia i wspomnienia jego mieszkańców.

Klimatyzator - Odkrycia | MFF Nowe Horyzonty

Umrzesz, mając 20 latAmjad Abu Alala

Prowincja Al Jazira w Sudanie. Podczas błogosławieństwa swego nowo narodzonego syna Sakina słyszy złą wróżbę – Muzamil umrze w wieku 20 lat. Od tej pory życie chłopca naznaczone jest tą przepowiednią. Chłopiec nie marzy, nie planuje, nie potrafi cieszyć się życiem, a jedynie czeka na spełnienie wyroku. Upływ czasu odmierzają kolejne kreski rysowane przez matkę na ścianach domu. Jedyne chwile radości przynoszą mu przyjaciółka Naima i Suleiman, który zwiedził pół świata i dzięki któremu Muzamil ogląda swój pierwszy film. Czy chłopcu uda się wyrwać z kręgu śmierci? I co stanie się w dniu jego dwudziestych urodzin?

You Will Die at 20, by Amjad Abu Alala | Institut français

Ojciec NafiMamadou Dia

Ojciec Nafi to poważany w społeczności spokojnego miasteczka na północy Senegalu duchowny, który nie chce, by jego córka wyszła za mąż za kuzyna. I nie chodzi wyłącznie o to, że Nafi jest bardzo młoda czy też powinna zostać przy chorym ojcuu. Problemem jest ojciec przyszłego zięcia, który dąży do zostania burmistrzem, wspierany przez terrorystów, którzy chcieliby przejąć miasto. Na początku społeczność zachwycona jest pieniędzmi i wizjami rozwoju, które roztacza przed nimi Ousmane. Powoli ludzie zaczynają jednak dostrzegać ograniczenia i przemoc, które wprowadzają islamscy fundamentaliści.

Nafi's Father | IFFR

LiyanaAaron Kopp, Amanda Kopp

Wszyscy znamy te bajki dla dzieci, których bohaterowie wyruszają w pełną przygód podróż, by poznawać świat. Historia Liyany jest inna, bo pisana przez dzieci z domu dziecka w Suazi i utkana jest ze zdarzeń, których doświadczyli mali autorzy. Czasem są to trudne przeżycia, czasem doświadczenia, które dodają otuchy i to wszystko staje się udziałem stworzonej przez dzieci filmowej bohaterki. Mali autorzy, poprzez budowanie opowieści Liyany, radzą sobie ze swoimi osobistymi doświadczeniami. „To Wasza historia. To wy decydujecie, co zdarzy się dalej” – słyszą od prowadzącej zajęcia pisarki Gciny Mhlophe. Jakie zakończenie wymyślą dla Liyany?

Liyana. 2017. Directed by Aaron Kopp, Amanda Kopp Jesser en het Suikerriet (Jesser and the Sugarcane ). 2016. Directed by Godelieve Eijsink | MoMA

Smak naszej ziemiYuhi Amuli

Yuhi Amuli w gorzki sposób pokazuje w swoim dramacie zawłaszczanie i eksploatację ziemi, walkę o surowce oraz upokorzenia i krzywdy, jakich doznawali i doznają Afrykanie, najpierw ze strony europejskich kolonizatorów, a obecnie Chin. Na przykładzie kopalni kupionej za bezcen od afrykańskiego właściciela ziemi obserwujemy m.in. podpisywanie fikcyjnych kontraktów z pracownikami, wyzyskiwanie ludzi, skorumpowanie lokalnych rządzących, zastępowanie afrykańskich pracowników przez Chińczyków, a także zbrodnie, które temu towarzyszą. A Taste of Our Land jak w soczewce skupia wszystkie zbrodnie związane z tym krwawym biznesem w Afryce.

Maria Panna NiluAtiq Rahimi

Maria Panna Nilu to filmowa adaptacja książki Scholastique Mukasongi o tym samym tytule, nagrodzonej jedną z najważniejszych francuskich nagród literackich – Nagrodą Renaudot. W katolickiej szkole im. Marii Panny Nilu, prowadzonej przez siostry zakonne w 1973 r. w Rwandzie, kształcone są dziewczęta mające być przyszłą elitą tego kraju. I choć dziewczęta dzielą podobne marzenia i pragnienia, coraz częściej pojawiają się konflikty pomiędzy uczennicami z plemienia Tutsi i Hutu. Do tragedii dochodzi, gdy jedna z dziewcząt doprowadza do wtargnięcia do szkoły wojskowych, którzy urządzają polowanie na uczennice Tutsi. Czystka w szkołach, kościołach, administracji i na uniwersytetach z 1973 r. na zawsze zmieni Rwandę, zapowiadając przyszłe straszliwe wydarzenia.

Berlinale | Archive - Notre-Dame du Nil | Our Lady of the Nile